“15 Temmuz 28 Şubat'ın İkiz Kardeşidir”

Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen “28 Şubat'tan 15 Temmuz'a Vesayet Sisteminden Millet İradesine” isimli programda, ülkemizdeki darbe süreçleri konuşuldu. Postmodern Haçlı Seferleri olarak nitelendirilen süreçlerle ilgili “15 Temmuz 28 Şubat'ın ikiz kardeşidir” yorumu yapılırken, özellikle 15 Temmuz gecesi milletçe göğsümüzü siper ederek “Bin yıl sürecek” denilen sürece nasıl dur denildiği anlatıldı.

Eyüp Kültür Sanat Merkezi'nde, 28 Şubat'ın yıldönümü nedeniyle, o dönemi unutmamak ve urutturmamak amacıyla düzenlenen programa Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Ak Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Moderatörlüğünü Demet Tezcan'ın yaptığı programa konuşmacı olarak katılan şair - yazar Ahmet Mercan, Dr. Cüneyt Toraman ve yazar Gülşen Demirkol Özer, bizzat şahit oldukları 28 Şubat sürecinde yaşadıklarını aktardılar.

Gülşen Demirkol, o dönemde kurulan ikna odalarında uygulanan psikolojik işkencelerle ilgili olarak; “Kızları üniversitelere kayıt etmeyiz diye tehdit ettiler. Erkek kameraman karşısında, bir kadının mahremi olan başlarını açması halinde burs verme teklifinde bulundular. İkna odaları mahremiyet duygusunun yıkılmaya çalışılmasıydı” dedi.

POST MODERN HAÇLI SEFERLERİ

Dr. Cüneyt Toraman ise konuları hukuki açıdan değerlendirerek “28 Şubat ve 15 Temmuz post modern haçlı seferleridir. Amerika kominizmle şavaşını bitirdikten sonra islamı bir tehdit olarak görmeye başladı. 15 Temmuz, 28 Şubat'ın ikiz kardeşidir. Bu süreçlerde 30 milyon kişi mağdur edildi” şeklinde konuştu.

“BU TOPRAKLARDA BİR DAHA DARBE YAPILMAYA KALKIŞILAMAZ”

Toraman “Karagah rahatsız” manşeti ile ilgili kendisine yöneltilen soru üzerine ise “Manşetler tabi ki provakasyondur. O zaman neler yapıldıysa şimdi de aynısını yapmaya çalışıyorlar ama tutmayacak. Bu tarihten sonra bu topraklarda bir daha darbe yapılmaya kalkışılamaz. Ama hazırlıklı olmamız lazım, diri olmamız lazım. Bundan sonra bu manşetler gibi manşetlerle ortalığı karıştırmaya çalışacaklar” cevabını verdi.

Şair – yazar Ahmet Mercan da konuşmasına, Türkiye'nin çok önemli topraklara sahip olduğu vurgusunu yaparak başlarken, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya sisteminin dikkatini olabildiğince çeken bir ülkede yaşıyoruz. Bu sebepten dolayı çok dikkatli olmak zorundayız. Türkiyede her 10 yılda bir ritmik bir şekilde darbeler olmuş. Türkiye'deki her darbenin dış bağlantısı vardır. Özellikle Amerikan ayağı her zaman vardır. 28 Şubat'ta bu topraklarda bin yıldan fazladır yaşanan islamın adi irtica olmaya başladı. Emir komuta zinciri olmadan hukukçu, asker, sanayici, gazeteci, sendikacı birlikte kotardıkları bir darbe idi. O dönemde 70 milyar dolar bankalardan hortumlandı”

Programın sunuculuğunu yapan ve kendisi de 15 Temmuz gazisi olan Cemalettin Tül program sonunda, yanında getirdiği kanlı tişörtünü göstererek; “O gece evde aldığım abdestin bir FETÖ'cü tarafından bozulacağını bilmiyordum. Saraçhane'de karşımıza çıktılar, yüzleri şeytan gibiydi. Ateş açtılar vuruldum. Bu tişört neden kahverengi ? Nerede kırmızısı ? Kırmızı şu an al bayrağımda İnşaallah” dedi.