15 Temmuz ruhu Eyüpsultanlı gençlere aktarılıyor

Eyüpsultan Belediyesi tarafından, 15 Temmuz ruhunu canlı tutmak, FETÖ'nün hain darbe girişimini öğrencilere anlatmak ve genç nesillerin o geceyi, o gecenin canlı tanıklarından dinlemesini sağlamak amacıyla program düzenliyor.

“15 Temmuz Şahlanışı” adı altında, Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de destekleriyle düzenlenen ve 15 Temmuz gazilerinin gençlerle buluştuğu programda, hain darbe girişimine karşı kahramanlık destanı sergileyerek “dur” diyen gaziler öğrencilere o akşam yaşananları anlatıyorlar.

Bu yıl program ilk olarak Eyüp Anadolu Lisesi ve Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi'nde düzenlendi.

15 Temmuz gecesinde canlarını hiçe sayarak darbecilere karşı kendilerini siper eden gazilerden İskender Çadırcıer öğrencilerle bir araya gelerek o geceyi ve yaşadıklarını aktardı.

O gece yaşananları, olayların tanıklarından dinleyen öğrenciler duygu dolu anlar yaşadılar.

ÇADIRCIER: ALLAH'IM KALBİMİZİ DİNİN ÜZERİNE SABİT EYLE

Dr. Senai Demirci moderatörlüğünde gerçekleşen programda 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen darbeyi ve o gece yaşadıklarını öğrencilerle paylaşan Çadırcıer şöyle konuştu;

“15 Temmuz her gün gibi bir gündü. Yatsı namazından çıktık arkadaşım darbe olduğunu söyledi. Sela sesleri duyduk, maneviyatımız güçlenmişti. Allah içimizden korkuyu almıştı, Büyükşehir Belediyesine gittik. Orada yaralandım, hastaneye kaldırdılar.

O anları bize yaşatması bizim için büyük bir lütuftu. 15 Temmuz bir dönüm noktası oldu, o gece bir tarih yazıldı. Yolumuza, arkadaşlarımıza, kimlerin peşinden gittiğimize dikkat edelim. Her zaman 'Ey kalpleri dilediği yöne çeviren Allah’ım kalbimizi dinin üzerine sabit eyle' duasını yapalım.”

Program sonunda ise Demirci darbelerin kısa tarihi ve 15 Temmuz şehitlerimizin hikayelerini anlattı.

Bu arada programların düzenlendiği okullarda Eyüpsultan Belediyesi tarafından o gece çekilen fotoğraflardan oluşan bir de sergi hazırlandı.