7 Tepe 7 Saat İstanbul

Eyüp Belediyesi vatandaşlar için farklı bir kültür gezisi planladı. İstanbul içinde gerçekleştirilen ve 7 tepe üzerine kurulu şehirdeki cami ve türbeleri ziyareti amaçlayan gezi 7 saat içinde de tamamlanıyor. 7 Tepe 7 Saat adı verilen gezinin ilk gününde vatandaşların ilgisi de büyüktü.

Kültür Başkenti Eyüp’ten “7 TEPE 7 SAAT” isimli proje kapsamında, İstanbul’un 7 tepesine Kültür Gezileri başladı. Eyüp Belediyesi “İstanbul’un Kalbi” olarak nitelendirilen Eyüp’ten “İstanbul’un Ruhu” olarak nitelendirilen Fatih’in 7 tepesine başlattığı gezilerde tarihi ve turistik doku tanıtılacak. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla, Eyüp’te yeni bir kültür gezisi projesi hayata geçiriliyor. Her gün 2 otobüsle Eyüplüler İstanbul’un 7 tepesi olan Fatih, Edirnekapı, Kocamustafapaşa, Süleymaniye Camii, Nuru Osmaniye Camii ile Yavuz Sultan Selim Camii ve bu camilerinin çevresindeki türbeler ziyaret ediliyor. Toplamda 24 gün sürecek olan etkinlik 5 Haziran tarihinde sona erecek. Eyüp Sultan’dan öğle namazı sonrası başlayan gezi, Eyüp Belediyesi Yağlıdere Sosyal Tesisleri’nde akşam yemeği ile sona eriyor.

Gezinin ilk gününde Eyüplüleri Eyüp Sultan Meydanı’ndan bu anlamlı yolculuğa uğurlayan Başkan Remzi Aydın, tarihi değerlerimizi görerek, yaşayarak tanımanın önemine değinerek, “İlçemizde yaşayan hanım kardeşlerimizi ve ablalarımızı İstanbul’un değişik bölgelerini gezdilerim, gösterelim istedik. Bu da bir kültür gezisi aslında. İstanbul’un içerisinde bu projenin ismi de 7 Tepe oldu. İstanbul’un çok gezilecek görülecek yerleri var. Ama bu günlük koşturma içerisinde fırsat bulamıyor vatandaşlarımız maalesef. Biz de bu imkanı onlara oluşturmak istedik. Boş vakitlerinde bu eksikliklerini gidermek istedik. Projemizi bugün başlatıyoruz. Gördüğünüz gibi çok memnunlar. İnşallah bu süreç devam edecek. İstiyoruz ki insanlarımız kültürle, sanatla buluşsun. Bu anlamda kültür sanat faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.