Afife Hatun Kültür Merkezi'nde Ramazan'a Özel Programlar

Eyüp Belediyesi Afife Hatun Kültür Merkezi'nde, Ramazan günlerine özel her gün mukabeleden sonra saat 14:00-15:00 arası Eğitimci Zeynep Özbek, İslam Tarihi Okumaları programı gerçekleştiriyor.

Eyüplü kadınlara yönelik gerçekleştirilen programda eğitimci Zeynep Özbek, cahiliye dönemiyle ilgili yaptığı anlatımda, "İslam, tam bir aydınlık ve bilgi devri olduğu için, Arabistan'da İslamiyet'in yayılmasından önceki devre, daha dar anlamı ile Hz.İsa'dan sonra peygamberimizin gelmesine kadar geçen zamana "cahiliye" devri adı verilir." dedi.

"Cahiliye, insanın Allah'ı gereği gibi tanımaması, ona kulluk etmekten uzaklaşması, onun ilahi hükümlerine değil de kişinin kendi heva ve hevesine uyması, insanların koyduğu emir ve yasaklara, siyasi sistem ve düşüncelere inanmasıdır" diyen Özbek, ayetlerden örnekler verdi. İslam'ın hakim olmadığı ortamların Cahiliye çağları olduğunu belirten, Özbek, "Çünkü ilahi bilginin kaynağından yoksun olan ortamlardır" dedi.

Afife Hatun Kültür Merkezi'nde Zeynep Özbek, Ramazan boyunca, cahiliye dönemi, Peygamber efendimizin dönemi, dört halife dönemi, emeviler dönemi, abbasiler dönemi ve osmanlılar dönemi hakkkında bilgiler verecek.