Akşemsettin Mahallesi'nden Akşemsettin Hazretleri'ne

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen “Akşemsettin Hazretleri Anma Günü Etkinlikleri” ne Eyüp Akşemsettin Mahallesi sakinleri de iştirak etti. Bolu Göynük'teki Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin'i (Mehmet Şemsettin) kabrini ziyaret için mahalle sakinleri sabah namazı sonrası yola çıktı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın adına Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Sanlav ve Akşemsettin Mahallesi Muhtarı Hakan Demir'in yolcu ettiği Akşemsettin Mahallesi sakinleri, doğa ile iç içe maneviyat dolu bir yolculuk yaptılar. Fatih Sultan Mehmet Han'ın surdan içeri girerken sur halkının getirdiği çiçekleri Akşemsettin'i işaret ederek fethin onun bilgeliği ve manevi önderliğinde olduğunu söylediği bilgenin kabrini ziyaret eden mahalle sakinleri türbelerde bol bol dua ettiler. Bıçakçı Ömer Dede (ömer sikkin), Sakarya Savaşı'nın nişanesi sayılan Zafer Kulesi, Gazi Süleyman Paşa Camii ve hamamı, tarihi sokaklar ve Çubuk Gölü'nü de ziyaret eden Akşemsettin Mahallesi sakinleri huzur dolu bir yolculuk gerçekleştirdiler. Akşemsettin Hazretlerinin maneviyatımızdaki önemine dikkat çeken Başkan Remzi Aydın, Akşemsettin Hazretlerinin Eyüp için, tarihi ve manevi olmak üzere çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Başkan Aydın "Akşemsettin Hazretleri'nin İstanbulun fethinde, Sultan Mehmed Han’a hocalık yapmış olmasında ve Ebu Eyyüb El-Ensari Hazretlerinin kabrinin bulunmasındaki rolü çok büyüktür. Kendisini yalnızca Allah yoluna adayan Akşemsettin Hazretleri'nin gönlümüzdeki yeri de büyüktür. Bu, manevi yolculuğun hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi. Bolu Göynük'teki manevi iklimin hazzını yaşayan Akşemsettin Mahallesi sakinleri de bu yolculuktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

"Bilmek Yetmiyor Yaşamak Gerekiyor"

Mahalle sakinlerinden Yeter Koç "Belediye Başkanımız Remzi Aydın'ın değerlerimizi yaşatmak adına gösterdiği çaba ve emeklerin bir parçası olan bu yolculuk çok makbule geçti. Bu sayede daha önce ülkemdeki göremediğim doğa güzelliklerini de görme fırsatını yakalamış oldum. Göynük halkı ve esnafı da çok cana yakındılar. Bizi çok güzel karşıladılar. Ülkemin kıymetini daha çok anladım. Artık bir vatandaş olarak böyle güzel fırsatlar sunan yöneticileri görmek beni mutlu ediyor. Bize ne kadar değer veriyorlarsa biz de onlara o kadar değer veriyoruz" dedi. Diğer bir Akşemsettin sakini Şaduman Bodur ise " Akşemsettin türbe ziyareti ve çevresinin bu kadar güzel geçeceğini tahmin etmiyordum. Göynükteki doğal hayat ise bu maneviyat iklimini adeta bir üst dereceye çıkardı. Bu tür yerleri okumak ve bilmek güzel ama görmek ve yaşamak çok daha güzel. Esnafı dolaşırken 90 yaşındaki bir çilingir ustasına rastladım. Peygamber efendimizin mührünü altın işlemeli bir şekilde sergiliyor ve bunun özel bir defter açmış, görenlerin hislerini o deftere yazdırıyordu. İngiltere'den yağdanlık siparişleri de alıyor. Gittiğiniz yerlere maneviyat götürün dedi bana. Güzel şeyler yaşadım. Herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.