Ali Kuşçu Eyüpsultan'da anıldı

Astronomi ve matematik alanında çok değerli çalışmalar yapmış, birçok öğrenci yetiştirmiş, Osmanlı medeniyetinin yetiştirdiği kıymetli bilim adamlarından Ali Kuşçu (Ali Bin Muhammed) ebediyete intikalinin (16 Aralık 1474) 543. Yılında bir dizi program ile Eyüpsultan’da anıldı.

Bilimsel çalışmalarla geçmişten geleceğe bir ışık tutup ülkemizin uzay politikalarına destek veren Ali Kuşçu için ilk anma programı Eyüp Sultan Camii avlusunda gerçekleşti.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla gerçekleşen programda öncelikle Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Kur'an tilavetinin ardından Başkan Remzi Aydın yaptığı konuşmada, Ali Kuşçu'nun astronomi, fizik ve matematik alanında dünya çapında çalışmalar yaptığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“İNSAN VE TOPLUM HAYATINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAMIŞ”

“Perşembe sabahında Eyüp Sultan Camii avlusunda çok güzel bir etkinlik için bir araya geldik. Atamız, ceddimiz ve büyüğümüz olan Ali Kuşçu dünyanın en önemli insanlarından bir tanesidir.

Ali Kuşçu, astronomide, fizikte ve matematikte çok önemli çalışmalar yapmış insan ve toplum hayatına katkılar sağlamış, çağının önemli insanlarından sadece bir tanesi.

“ÖNEMLİ DEĞERLERİMİZ BİZLERE UNUTTURULMUŞ”

O'nu anlamamız, hatırlamamız ve öğrenmemiz gerekiyor. Bizler çok yüksek medeniyete sahip bir toplumun çocuklarıyız ama Ali Kuşçu gibi değerli büyüklerimiz bizlerden uzak tutularak unutturulmuş. Onları hatırladıkça öğrendikçe bizde gerçek potansiyelimize erişeceğiz.

“ATTIĞIMIZ TOHUMLAR MEYVELERİNİ VERECEK”

Sizlerin arasından da inşallah Ali Kuşçu'lar çıkacak amacımız da zaten bu yönde. Yüksek bir medeniyetin çocukları olduğumuzu anlamamız ve kendimize güvenmemiz lazım.

İnanıyorum ki gelecekte de çok daha büyük başarılara imza atacağız. Attığımız tohumlar bereketli bir şekilde meyvelerini verecek. Rabbim başarılarımızı ve gayretlerimizi daim eylesin.”

Konuşma sonrası Başkan Remzi Aydın, Ali Kuşçu'nun Eyüp Sultan Camii haziresinde bulunan mezarı başında dua ederek yetkililerden bilgi aldı.