Ali Kuşçu Paneli'ne yoğun ilgi

Ali Kuşçu'yu anma programları kapsamında Eyüpsultan Belediyesi Kültür Ve Sanat Merkezi'nde (EKSM) bir panel düzenlendi.

Panele Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

“KENDİNİZE GÜVENİN VE GELECEĞE UMUTLA BAKIN”

Panelde yaptığı konuşmada Ali Kuşçu’nun tarihimizdeki önemini ifade eden Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın şunları söyledi;

“Tarihimizle, medeniyetimiz ve kültürümüzle ne kadar övünsek azdır. Çünkü binlerce yıldan daha fazla bir tarihe sahibiz. Bu tarihin her bir sayfası altın örneklerle dolu. Hem bulunduğu topluma hem de kendisinden yüzlerce yıl sonraki nesillere bile çok önemli değerler katan bir insanı bugün anlamaya çalışacağız.

Eminim ki sizler de merak ve heyecanla dinleyeceksiniz, ilham alacaksınız. En büyük avantajımız Ali Kuşçu gibi önemli isimlere sahip olmamız. Ali Kuşçu bugün yaşıyor olsaydı, iddia ediyorum ki matematik ve fizik alanlarında Nobel alırdı. Belki Nobel ödüllerinin en başında bulunurdu.

Bu kadar kıymetli bir insana sahibiz, bu çok büyük bir avantaj. Bu bizim medeniyetimizin ne kadar nitelikli olduğunu gösteren bir örnek. Gençler sizlerden ricam, kendinize güvenin ve geleceğe umutla bakın”

Prof. Dr. Talat Saygaç'ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Prof. Dr. Mustafa Kaçar ile Araştırma Görevlisi Dr. Taha Yasin Arslan Ali Kuşçu'nun hayatı, çalışmaları üzerine sunumlar yaptılar.

Moderatör Prof. Dr. Saygaç panelde 'Uzaya Açılma Eşiğinde Türkiye’de Astronomi Çalışmaları' konusunu anlatırken Prof. Dr. Kaçar 'Ali Kuşçu’nun Düşünce Ufku' konusunu, Araştırma Görevlisi Dr. Taha Yasin Arslan ise 'Ali Kuşçu’nun Osmanlı Astronomisine Etkisi' konusunu salonda bulunanlara aktardı.

Sunumların sonunda Prof. Dr. Mustafa Kaçak, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer'e, Prof. Dr. Süheyl Ünver'in yazdığı “Türk pozitif ilimler tarihinden bir bahis ALİ KUŞCİ Hayatı ve eserleri” isimli kitabını hediye etti.

TİYATRO GÖSTERİSİ

Panel sonrası Simurg Tiyatro Gösteri Topluluğu Ali Kuşçu ile ilgili hazırladıkları oyunu sergiledi. Ayrıca programa katılım sağlayan öğrencilere, soru cevap kısmında sordukları sorular üzerinden değerlendirme yapılarak çeşitli sürpriz hediyeler verildi.

Bu arada panelin düzenlendiği salonun fuaye alanında “Dünya’dan Evrene Bakış” isimli bir de sergi açıldı.