Ali Kuşçu Uzay Evi öğrencilerinden uluslararası proje

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından hayata geçirilen Ali Kuşçu Uzay Evi Simurg 5-25 Yaş Yaygın Eğitim Programı devam ediyor.

Program kapsamında Eyüpsultanlı gençlere yönelik “Amatör Astronom Yetiştirme Programı” eğitimlerine ilgi artarak sürüyor.

ÖĞRENCİLER GÖRSEL ŞÖLENE TANIK OLDULAR

Ali Kuşçu Uzay Evi öğrencileri, Göktaşı Yağmurunu, 3200 Phaethon adlı kuyruklu yıldızın Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçalarının Dünya'nın atmosferinden girerken yanmasıyla oluşan görsel şöleni izlediler.

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Mehmet Irmak'ın katılımıyla, Amatör Astronomi lise programı mezunlarıyla ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Amatör Astronomlar Kulübü ile birlikte Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri mevkiinde 13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece bu özel gök olayının gözlemini yaptılar.

Bu eşsiz gösteriye tanık olan çok sayıda öğrenci keyifli anlar yaşadı.

ULUSLARARASI PROJE

Daha sonra Ali Kuşçu Uzay Evi öğrencileri gözlem sonucu oluşturulan raporları Uluslararası Göktaşı Ağı'na (International Meteor Organization – IMO) göndererek uluslararası bir proje gerçekleştirmiş oldu.

İKİZLER GÖKTAŞI YAĞMURU NEDİR?

İkizler (Geminid) Göktaşı Yağmuru, 3200 Phaethon adlı kuyruklu yıldızın Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçalarının Dünya'nın atmosferinden girerken yanmasıyla oluşan görsel bir şölendir.

Göktaşları İkizler (Geminid) takım yıldızı doğrultusundan geldikleri için bu gök olayı ismini bu takım yıldızından almıştır.

Her yıl 4-17 Aralık tarihleri arasında gözlenmekte ancak maksimum göktaşı sayımı 13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece gerçekleşmektedir.