​​​​​​​Alibeyköylü Nakip Çalışkan, Nostaljik Fotoğraflar sergisi, Eyüpsultan

Alibeyköylü Nakip Çalışkan, kendi dükkanında açtığı “Alibeyköy Nostaljik Fotoğraflar sergisi” ile Eyüpsultanlı hemşehrilerini zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; 63 yaşındaki Nakip Çalışkan, Alibeyköylülerin buluşma adresi olan, zaman zaman toplanarak çay içip sohbet ettikleri mekanın duvarlarını 1920'li yıllardan günümüze kadar uzanan Alibeyköy'ün siyah beyaz fotoğraflarıyla donatmış.

Emekli olduktan sonra Alibeyköy'ün eski yıllarına ait fotoğraflarını toplamaya başladığını söyleyen Çalışkan şöyle diyor;

“Altı yılda eş dost sayesinde 1000'in üzerine fotoğraf topladık. Tabii bütün fotoğrafları buraya koyma şansımız yok, büyük bir çoğunluğunu evde taradıktan sonra bilgisayarımda klasörlüyorum. Zaman zaman bu fotoğraflarla videolar hazırlayıp kendi sosyal medya hesabımda yayınlıyorum”

Dükkanın Alibeyköylülerin buluşma adresi haline geldiğini belirten Nakip Çalışkan şunları söylüyor:

“Arkadaşlar buraya gelir, çay içip, sohbet edip eski günleri yad ederiz. Fotoğraflarda kendilerini gördükleri zaman duygulanıyorlar. Daha sonra, önceden burası böyleydi diye anlatmaya başlıyorlar. Burada dedelerinin, babaannelerinin fotoğraflarını görüp geçmişe dalıyorlar.

Burada Alibeyköy'ün canlı fotoğraf tarihi var. Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanımız Remzi Aydın da ziyaretimize geldi. Fotoğrafları tek tek yakından inceleyip, kendisiyle Alibeyköy'ün tarihi ile ilgili hasbihal ettik”

"GELENEKSEL HALE GETİRDİK"

Her sene Alibeyköylüler olarak senede bir defa Mayıs ayında eski yazlık sinemada toplandıklarını sözlerine ekleyen Çalışkan “Artık İstanbul dışında oturan ya da İstanbul'un farklı ilçelerinde bulunan birçok eski Alibeyköylüyü bir araya getiriyoruz. Yıllardır birbirlerini görmeyen insanlar bu vesileyle görüşme fırsatı buluyor. Bunu geleneksel bir hale getirdik” diyor.

ADRES: Sevinç Caddesi Mert Sokak No:15 Alibeyköy