Altay Cengizer, Şehir ve Medeniyet Okulu'nda

Eyüpsultan Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen, kendine has eğitim modeli ile alanında bir ilk olan Şehir ve Medeniyet Okulu'nun 2017-2018 dönemi devam ediyor.

Yeni eğitim döneminin açılış programına Şehir Üniversitesi öğretim görevlisi, televizyon programcısı ve Başbakanlık Başdanışmanlarından Dr. Savaş Barkçin katılmış, medeniyet, mekan ve kendimiz olmak konulu "Biz Kimiz?" sunumu ile katılımcılara ilk dersi vermişti.

Başkan Remzi Aydın'ın vizyon projelerinden biri olan Şehir ve Medeniyet Okulu'nun bugün gerçekleştirilecek (23.11.2017) programına ise Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Ahmet Altay Cengizer katılacak.

Ahmet Altay Cengizer katılımcılara, İstanbul'un "dünya kültür mirasındaki yerini" anlatacak.

AHMET ALTAY CENGİZER KİMDİR?

TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Ahmet Altay Cengizer, Uluslararası Tarih alanında London School of Economics'ten yüksek lisans derecesine, Columbia Üniversitesi'nden Önleyici Diplomasi ve Kriz Yönetimi alanında diplomaya sahip.

2007-2009 yıllarında Harvard Üniversitesi Weatherhead Center for International Affairs üyeliğinde bulunmuş olan Cengizer, Birinci Dünya Savaşı ve öncesi dönemde uluslararası siyasi ortam ile diplomasi tarihi üzerine çalışmalarını sürdürdü.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki kariyerine 1979 yılında başlayan Cengizer, çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1994 yılında Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışman Yardımcısı olarak görev yapmıştı. 1996-1998 yıllarında ise Şikago Başkonsolosu olarak görev yapmış, 2000-2005 yılları arasında Türkiye'nin BM nezdinde Daimi Temsilci Yardımcılığı görevinde bulunmuş, 2005-2006 yıllarında Duşanbe Büyükelçiliği görevini yürütmüştü.

2007 yılında Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atanan Cengizer, 2009-2013 yıllarında Türkiye'nin Dublin Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2013 yılında Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü olarak görev yapan Cengizer, 2014'te yeniden Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atanmıştı.

1 Kasım 2016 tarihi itibariyla da UNESCO Daimi Temsilcisidir.

OKUL, KATILIMCILARA GENİŞ İMKANLAR SUNUYOR

Adayların internet üzerinden gerçekleştirdikleri ön başvuru ve mülakat sürecinden sonra katılımlarının belirlendiği Şehir ve Medeniyet Okulu, 2018 Mayıs ayına dek sürecek; seminerler, atölyeler, saha araştırmaları, akademik okumalar ve proje geliştirmeleri gibi entegre etkinlik ve sosyal programlar ile katılımcılarının kendilerini geliştirmelerine geniş imkanlar sunacak.

ŞEHİRCİLİK GELENEĞİMİZ HAYAT BULUYOR

Eyüpsultan Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu entegre etkinliklerden oluşuyor.

Katılım hakkı kazanan adaylar yalnızca kendileri için düzenlenen atölyelere eksiksiz bir şekilde katılarak hem üniversitelerinde eğitimini aldıkları alanlarda teknik bilgilerini daha da geliştirecekler hem de şehirlilik ve şehircilik düşüncesi üzerine yetkinliklerini arttıracaklar.

Mayıs 2018 tarihine kadar sürecek olan Şehir ve Medeniyet Okulu'nun öğrencileri akademik etkinliklerin yanında Genç Akademi'nin organizasyonu ile gerçekleşecek olan sosyal ve kültürel programlar ile kendilerine zaman ayıracaklar.

Toplamda 5 başlık üzerinden gerçekleşecek olan atölyeler akademik manada yetkin danışmanların yönetiminde gerçekleşecek ve dönem boyunca gerçekleşecek olan tüm çalışmalar birer somut çıktı olarak yıl sonunda paylaşıma hazır hale getirilerek yayınlanacak.

KATILIMCILARA FIRSATLAR SUNULACAK

Şehircilik geçmişimizin tecrübelerinden ve gelecekteki muhtemel ihtiyaçlardan yola çıkarak planlanan, yaşanabilir bir şehrin inşası sürecinde fikri ve uygulama temelli birikimin ortaya çıkmasını hedefleyen Şehir ve Medeniyet Okulu; Eyüpsultan Belediyesi'nin tarihi alanının yeniden tasarlanması görevini üstlenen Eyüpsultan Tarihi Alan Merkez Yönetimi (ESTAM) ve Eyüpsultan Araştırmaları Merkezi'nin (EYSAM) yanında Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, Strateji Müdürlüğü gibi kurumlarının eş zamanlı desteği ve tecrübe paylaşımı ile öğrencilerin kendilerini geliştirmelerinde büyük fırsatlar sunacak.