Anadolu Ezgileri ile Kardeşlik Çağrısı

Eyüp Belediyesi 19-29 Mayıs Gençlik Şöleni kapsamında devam eden etkinlikler ESER'in özel öğrencileri ve Kaymakamlık Korosu'nun konserine ev sahipliği yaptı.

Rıfat Çalışkan eşliğinde tamamı Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı ESER'de (Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi) eğitim gören özel çocuklar ve gençlerden oluşan koro, türküler ve şarkılar söyleyerek hem dinleyicileri eğlendirdi hem de kendileri eğlendi. ESER konserinin ardından Kaymakamlık korosu Gönülden Gönüle Müzik Topluluğu'nun çıktığı sahnede Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü de hazır bulundu. Anadolu ezgilerinin okunduğu konserde Türkçe, Kürtçe, Arapça, Boşnakça, Arnavutça, Lazca ilahi ve türküler seslendirildi. Genel Sanat Yönetmeni Şair Sedat Yılmaz eşliğinde, orkestra şefi Cengiz Gökdemirin yürüttüğü konserde Murat Laz Mahmutoğlu ve Funda Doğmuş orkestra'ya solistlik yaptılar. Eğitmen Hakkı Ormancı ise bir çok yöresel oyundan görsel performans sunan halk oyunu ekibini yönetti.

Yeryüzünün Kardeş Coğrafyalarına Seslendiler

Eyüp Sultan'dan yeryüzünün kardeş coğrafyalarına seslenen Gönülden Gönüle Müzik Topluluğu, diller, kültürler ve medeniyetler arası kardeşlik çağrısını yineleyip birlik ve beraberlik daveti gönderdiler. Yeni nesillerin kökleri üzerinde dimdik ve onurlu durabilmesi, ortak değerler etrafında yeneden bir diriliş ve varoluşun sağlanması mesajını veren konser, yeryüzünde büyük bir medeniyetin yeniden tesis ve inşasında Anadolu'nun İslamlaştırılıp bir merkez olmasında gönül erleri Mevlana, Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli'nin rolünü, müziğin yatıştırıcı, birleştirici dili ile harmanlayarak gönül medeniyetimizin manevi durağı Eyüp Sultan'dan Kudüs'e, Şam'a, Bağdat'a, Bosna'ya uzanan, Asya'dan Afrika'ya, Doğu'dan Batı'ya, Güney'den Kuzey'e, aşk ve şevk ile bin bir renk ve bin bir dil ile haykırdı.