Annelik Akademisi Eyüplülere birçok konuda eğitim veriyor

Eyüp Belediyesi sosyal ve kültürel faaliyetlerine devam ediyor. Afife Hatun Kültür Merkezi’nde de özellikle kadınlara yönelik pek çok faaliyet gerçekleştiriliyor. Bu faaliyetlerden biri de Annelik Akademisi. Annelik Akademisi ile Eyüplü anneler çocukları ile nasıl iletişim halinde olmaları gerektiğini öğreniyorlar.

Annelik Akademisi 12 haftalık bir eğitim süreci olduğunu belirten psikolog ve çocuk ergen psikoterapisti Elif Demirer, “İki ayrı grupla beraber başladık sabah ve öğleden sonra olmak üzere her hafta ayrı bir konuyu ele alıyoruz. Çocuk psikolojisinden, çocuk eğitiminde çocukların gelişimin dönemi özelliklerine, çocuklarda yaşanan uyum ve davranış sorunlarına ve okul başarısında dikkat eksikliğinin önemine varıncaya kadar birçok konuyu ele alacağız” dedi.

Annelik Akademisi’nde amaçlananın teorik bilgiyle annelerde var olan pratik bilgiyi birleştirerek ortaya daha sağlıklı sonuçların çıkarmasını sağlayabilmek olduğunu söyleyen Demirer, “Kitap okumalarımız var Leyla Naronava’nın şu anda bir kitabını okuyoruz. Bunun dışında burada öğrendiklerimizi pratiğe dökebilme adına ödevlerimiz oluyor. Örneğin ilk hafta iletişimde ben dilini ve sen dilini öğrendik ilk haftadan buyana süre gelen bir ödevimiz var. İletişim halindeyken özellikle öfke halindeyken ya da çocuklarımıza bir şeyleri yaptırmak istediğimiz zaman ben dilini kullanmak gibi bir ödevimiz oldu pratiğe dönük. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere 50 katılımcımız var. Sadece 2 haftalık devamsızlık hakları var katılımcıların. 25-25 iki ayrı grup şeklinde” dedi.

“İLETİŞİM SIKINTISI GÖZE ÇARPIYOR”

Katılımcıların özellikle iletişimde sıkıntılar yaşadığı tespitini yapan Elif Demirer, “Mülakatlar yaptık. Katılımcılar arasında gruplar oluştururken mülakatlarda özellikle yaşanılan sıkıntılara da değinmeye çalıştık. 20-45 yaş arası anneleri hedef olarak almaya çalıştık. Çünkü bazı şeylere çekirdekten müdahale etmek çok önemli genel anlamda yaşanılan sıkıntıların iletişim ile ilgili sıkıntılar olduğunu gözlemliyoruz. Bir de ilk haftamız da yaptığım ebeveyn tutumlarıyla ilgili ankette şunu fark ettim. Anneler tutum ve davranış noktasında sağlıklı yöntemi bulma noktasında çok eğilimliler ama ne yapacaklarını bilememelerinin getirdiği bir şaşkınlık var. Bir olayda çok hoş görülü davranan bir annenin başka bir olayda sert bir tutumda olduğunu görebiliyorsunuz. Burada da sanırım teorik bilginin ihtiyacı ortaya çıkıyor. Günümüz çocuğu sadece anneannelerimizden, babaannelerimizden, annelerimizden ve babalarımızdan öğrendiklerimizle yetiştirebileceğimiz düzeyde bir çocuk grubu değil, çünkü çevresel etkenlerde var. Buradaki teorik bilgi ihtiyacını annelik akademisinde gidermeye çalışarak sorunların çözümünü sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.