Eyüpsultan Belediyesi, Simurg Karadolap Bilgi Evi, Aşık Veysel

Aşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden ve Türkiye'nin en büyük halk ozanlarından Aşık Veysel vefatının 45. yılında düzenlenen bir programla anıldı.

Eyüpsultan Belediyesi Simurg Karadolap Bilgi Evi tarafından Karadolap Parkı'nda “Dostlar Beni Hatırlasın” adı altında gerçekleşen programda bilgi evi öğrencileri ve Veliler Korosu, Aşık Veysel Türküleri seslendirdiler.

Ayrıca yine öğrenciler tarafından hazırlanan “Uzun İnce Bir Yoldayım” isimli tiyatro gösterisi sahnelendi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda kürsüye gelerek bir konuşma yapan Alibeyköy Cemevi Dedesi ve Pirsultan Abdal Derneği Başkanı Hüseyin Güzelgül, Aşık Veysel'in hayatını, o dönemde yaşadığı olayları anlattı.

Güzelgül konuşmasında ayrıca Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'a ve ekibine, bu programı düzenlediği için teşekkür etti.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

Asıl adı “Veysel Şatıroğlu” olan Aşık Veysel, 25 Ekim 1894'te Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını yaşadığı elli hanelik Sivrialan'da geçiren ozanın iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi.

Ardından yedi yaşında aynı hastalıktan iki gözünü de kaybeden Veysel, on yaşındayken babasının teşvikiyle saz çalıp şiir söylemeye, başladı.