Asırlık çınar, Eyüpspor, 1.Lig, Eyüpsultan Postası, Eyüpsultan Belediyesi

Bu sene TFF 2.Lig Beyaz Grup'ta mücadele veren Eyüpsultan'ın “100 Yıllık Çınarı” Eyüpspor'un 100. yılında hedefi 1.Lige çıkmak.

Eyüpsultan Postası, Eyüpspor'da beşinci yılında başkanlık yapan Ali Recep Kızıltepe ile yeni sezonu, transferleri ve Eyüpspor'un hedeflerini konuştu.

2018 – 2019 sezonu Eyüpspor için özel bir anlam taşıyor. Kulübün 100. yılı. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

“Türkiye'de futbol tarihi aslında Kurtuluş Savaşı ile içe içe geçmiştir. Futbol takımlarımızın kuruluş tarihlerine baktığımızda Osmanlı'nın son dönemleri ile Birinci Cihan Harbi’nin başlangıcına denk gelir. Birçok köklü kulübümüzün kuruluş tarihleri o yıllardadır.

Bu kulüplerden birisi de Eyüpspor’dur. Eyüpspor esasen 1917 yılında Sultan Reşat'ın arkasında durduğu bir fikir projesi olarak doğmuştur. Sonrasında Vahdettin Han'ın imzasıyla 5 Ocak 1919 yılında Eyüp İdman Yuvası olarak kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Tabii o Milli Mücadele yıllarında Eyüpspor da diğer kulüplerimiz gibi milli birliği ve beraberliği sağlamak, direnişe destek olmak, Anadolu'ya silahların taşınması anlamında önemli katkılarda bulunmuştur.

Günümüze baktığımızda ise “100 Yıllık Çınar” Eyüpspor, o günden bu güne halen ayakta duran ender kulüplerden birisidir. Sayın belediye Başkanımız Remzi Aydın'ın da büyük desteği ile son beş yılda bu köklü kulübe hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Tabii kulübümüzün 100. yılı olduğu için bu sezon bizim için daha bir anlamlı. O yüzden yönetimimiz, teknik ekibimiz, futbolcularımız ve vefakar Eyüp taraftarı ile inşallah bu sezon büyük başarılara imza atacağız.”

Eyüpspor'un 2018 – 2019 sezonundan beklentileri ve hedefleri nelerdir?

“Türkiye'de futbol sektörü ekonomik anlamda çok zor bir dönemden geçiyor. Bütün kulüplerin trilyonlarca borçları var. Öngörülemeyen harcamalar ödeme günü geldiği zaman kulüplerin başına dert oluyor. O yüzden gerek 100. yılımızda gerekse daha sonraki yıllarda öncelikli hedefimiz, kulübümüzün var olmasını sağlayacak politikalar üretmektir.

Gelir gider dengesini en iyi şekilde sağlayıp, kaynaklarımızı doğru harcayarak, Eyüpspor'u zengin bir kulüp haline getirmek ve bir 100 yıl daha yaşatmaktır. Bunun dışında tabii ki hedeflediğimiz sportif başarılarımız var.

Eyüpspor hedefleri olan bir kulüptür. Güzel bir sezon geçirip Play – Off'lara kalmak ve bir üst lige çıkmak en büyük hedefimiz. Bunun dışında Eyüpspor 15 farklı branşta daha sportif çalışmalar yapıyor. Özellikle atletizm ve boksta çok önemli başarılara imza attık.”

Takıma bu sene katılan yeni futbolcular, transferler var mı?

“Öncelikle takımdan ayrılan bazı arkadaşlarımız oldu, hepsine verdikleri emek için teşekkür ediyoruz. Tabii yeni gelen arkadaşlarımız da oldu. Takımımızın eksiklerini tamamlamaya devam ediyoruz. Son güne kadar transferlerimiz devam edecek. Bunun yanı sıra alt yapıdan iki arkadaşımız da A takıma geçti.”

Nasıl bir kamp dönemi geçirdiniz?

“Bu sene çok güzel bir teknik ekip kurduk. Takımı yıllardır tanıdığımız, yakından takip ettiğimiz, çalıştırdığı takımlarda ciddi başarılar elde etmiş Ferruh Özgün hocaya teslim ettik. İnşallah Ferruh hocayla güzel işlere imza atacağız.

İyi bir hazırlık dönemi geçirdik diyebilirim. Takımımız 15 gün Eyüpsultan'da çalıştıktan sonra 15 gün kadar da Düzce Topuk Yaylası'na çalışmalar yaptı. Bu süre zarfı içinde önemli hazırlık maçları da oynadık.”

TFF 2.Lig'de Beyaz Grup'ta mücadele edeceksiniz. Fikstürü değerlendirir misiniz?

“Kuvvetli takımlar var, ama biz de kuvvetli bir takımız, kimseden çekinecek bir yanımız yok. Biz diğer takımların güçlü ya da güçsüz olmalarına bakmadan her maça kazanmak için çıkacağız. Dediğim gibi iyi bir hazırlık dönemi geçirdik, yeni hocamız ve takıma yeni katılan futbolcularımızla iyi bir takım olduk.”

Takım bu sene maçlarını Eyüp Stadı'nda oynayabilecek mi?

“Stadımızla ilgili sıkıntılar vardı, onunla ilgili çalışmalar başladı. Aşağı yukarı 7 milyonluk bir bütçe hazırlandı. Staddaki bütün eksiklikler giderilecek. Zemin ve kapalı tribün değişecek, kale arkasındaki yeni yaptığımız açık tribünün üstü kapatılacak, skorbord değişecek.

Bayağı bir değişiklik olacak. İnşallah stat eski günlerine kavuşacak. Tahminen liglerin başlamasından bir ay kadar sonra maçlarımızı kendi sahamızda oynarız.”

Eyüpspor taraftarına bir mesajınız var mı?

“Eyüpspor taraftarı bana göre Türkiye'nin kulübü ile en ilgili taraftarı. Onların takımla ilgilendikleri için haklı olarak zaman zaman endişeleri, sevinçleri, kızgınlıkları oluyor. Beğendikleri zaman da alkışlıyorlar. Şunu unutmasınlar burada kulüp için çalışan bir kadro, bir belediye başkanı var.

Biz bu kulübü hak ettiği yere getirmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız da. İlla isim transferlerle başarı gelmez. Çok paralar harcarsınız başarıyı da yakalayamazsanız kulübü borçlu hale getirirsiniz. Biz şu anda kulübü borçsuz hale getirdik. Dolayısıyla bu bir nimettir, bunun kadrini bilelim. Birçok kulüp kapanma tehlikesi ile karşı kaşıya.

Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Kimse bizden olmayacak paraları verip, imza atıp da isimli futbolcu getirmemizi beklemesin. Hepimiz Eyüpspor için çalışıyoruz. 100 Yıllık Çınar Eyüpspor bir değerdir, bu değere hep birlikte sahip çıkalım.”