Avustralyalı öğrencilere ESTAM rehberlik hizmeti

Eyüpsultan Belediyesinin vizyon projelerinden ESTAM (Eyüpsultan Tarihi Merkez) kapsamında hayata geçirilen Rehberlik Hizmeti uygulaması büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Eyüp Sultan Camii ve Çevresi Güzergahı, İdris Tepesi-Pierre Loti ve Eyüp Mezarlığı, Ayvansaray Kızılmescid Güzergahı, Haliç Turu, Dini Yapılar Turu, Hanım Eserleri Turu, Sanat Turu, Şahıs Turu, Nişanca Turu'yla 9 farklı güzergahın yer aldığı rotalar hazırlandı.

BİN 800 KİŞİ YARARLANDI

Geziler ise şu anda kokartlı rehberler eşliğinde bu 9 rotanın omurgasını oluşturan Eyüp Sultan Camii ve Çevresi, Ayvansaray Kızılmescid Güzergahı, İdris Tepesi- Pierre Loti ve Eyüpsultan Mezarlığı olmak üzere üç farklı rotada gerçekleştiriliyor.

Haziran ayında başlayan rehberlik hizmetlerinden 1800'ü aşkın kişi yararlandı.

AVUSTRALYALI ÖĞRENCİLER DE TURA KATILDI

Son olarak, Ensar Vakfı ve Türk Kültür Derneği ortaklığında Medeniyet Köprüleri Projesi kapsamında İstanbul'a gelen Avustralyalı Türk asıllı öğrenciler, ESTAM Rehberlik Hizmeti ile Eyüpsultan'ı gezme ve manevi atmosferinden faydalanma imkânı buldular.

Avusturalya'nın Sidney kentinde çeşitli üniversitelerde eğitim gören Türk asıllı öğrenciler, Eyüp Sultan Camii ve Çevresi Güzergâhında Kokartlı Rehberler eşliğinde, kulaklık sistemiyle gezdiler.

Gezi rotası üzerinde bulunan 47 farklı tarihi noktayı gezerek bilgi aldılar. Gezinin molası ise Eyüpsultan Belediyesi Zahir Cafe'de yapıldı.