Bakan Yılmaz Temizlik Personeliyle Biraraya Geldi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eyüp Belediyesi temizlik personellerine hitap etti, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili bilgi aktardı. Bakan Yılmaz, “Dünyada Türkiye'deki gibi bir parlamenter sistem yok. Adına parlamenter sistem deyince, parlamenter sistem olmuyor. Parlamentosu var ama sistemin adı parlamenter sistem değil. Sistem vesayet odaklı bir sistem, parlamento da o vesayeti örtmek için oluşturulmuş bir yapı" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte Eyüp Sultan Camii'nde namaz kıldı, vatandaşlarla sohbet etti, belediye personeli için düzenlenen toplantıya katıldı.

Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve Eyüp Belediyesi temizlik personelleri katıldı. Burada yaptığı konuşmada daha güçlü Türkiye için sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Dünyada Türkiye'deki gibi bir parlamenter sistem yok. Adına parlamenter sistem deyince, parlamenter sistem olmuyor. Parlamentosu var ama sistemin adı parlamenter sistem değil. Sistem vesayet odaklı bir sistem, parlamento da o vesayeti örtmek için oluşturulmuş bir yapı” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞINI VESAYET MAKAMI OLARAK UYARLADILAR”

Mevcut Anayasa’nın yürütmeyi iki ayaklı hale getirdiğini anlatan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Cumhurbaşkanının yasama yetkisi var; kanunları yayınlar, anayasa değişikliğini halk oyuna sunar, meclisin açılışında konuşur, meclis kanununda yetkisi var. Cumhurbaşkanının yürütmeye ilişkin görevleri var; başbakanı atar, bakanları atar, valileri atar, büyükelçileri atar, il müdürlerini atar, aklınıza gelecek bütün amirlerde kaymakamlarda cumhurbaşkanının imzası vardır. Aynı zamanda yürütme de 104. maddeye bakın, cumhurbaşkanının yargıya ilişkin de görevleri var. Nedir o? Anayasa Mahkemesi üyelerini seçer, Danıştay üyelerinin dörtte birini seçer. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını seçer, vekilini seçer. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna üye seçer. Bu kadar yetkisi var. Peki neden böyle yaptılar? Bu makama bir siyasetçinin, bu milletin içinden birisinin geleceğini düşünmediler. Peki neden böyle yaptılar? Ankara'dan yargıdan ya da bürokrasiden silahlı veya silahsız birisi için uyarladılar, vesayet makamı olarak uyarladılar. Vesayet makamını da 'milli iradeye engel olmak' diye anlamak lazım. Yani hükümete fren görev yapmak için bir makam oluşturdular; cumhurbaşkanlığı makamı."

“MİLLETTEN YETKİ ALAN BİZİZ, SORUMLUSU DA BİZİZ”

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i örnek göstererek, "yaptığı hiçbir şeyden sorumluluğu yok" diyen Yılmaz, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız 'başbakan iken Mehmet Şimşek'i Merkez Bankası Başkanlığına önerdik, Ahmet Necdet Sezer imzalamadı' dedi. Senin ne yetkin var? Milletten oy alan biziz, millete hesap veren de biziz. İşsizlik artarsa sizin karşınıza çıkacak olan biziz, enflasyon artarsa çıkacak biziz, faizler artarsa çıkacak biziz. Ekonomi kötü giderse sorumlu olarak biz çıkacağız. Hiç Ahmet Necdet Sezer'i sorumlu tutan oldu mu? Ecevit'i gönderdiniz, yüzde 21 oyu vardı, ikinci seçimde yüzde 1'e düşürdünüz. Ahmet Necdet Sezer'e ne oldu? Hiçbir şey olmadı. Yaptığı hiçbir şeyden de sorumluluğu yok."

“ASLINDA HALK OYLAMASINA 2007’DE EVET DEDİNİZ”

"Cumhurbaşkanını bize seçtirmediler. Biz millete başvurduk" diyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bize cumhurbaşkanını seçtirmiyorlar, ne diyorsunuz?' dedik. Çünkü cumhurbaşkanı devletin başı, milletin birliğini temsil eder. Siz de dediniz ki, 'egemenlik milletindir, bana aittir. Cumhurbaşkanını ben seçmek istiyorum' dediniz. Yetkili bir cumhurbaşkanını bir de millet seçtikten sonra cumhurbaşkanı artık daha da güçlenmiştir. Ve bir şey daha söylediniz, dediniz ki, 'sen ikinci dönem de benim huzuruma gel benden oy iste, sana ikinci dönem cumhurbaşkanı seçilme hakkı veriyorum'. Eski cumhurbaşkanı ikinci sefer sizin önünüze gelince ne diye oy isteyecek? 'Hizmet yaptım' diyecek değil mi? 'Çalıştım, size verdiğim sözleri yerine getirdim' diyecek değil mi? Yoksa sembolik ve temsili görevi olan cumhurbaşkanının ikinci sefer milletin önüne çıkma hakkı olmaz. Aslında bu halk oylamasına 2007'de 'evet' demiş olduk. Mana olarak aynı, 'Güçlü bir cumhurbaşkanını ben seçiyorum, halk seçiyor gücünü veriyor'. İkinci sefer de gelsin dediniz, bunu demek icraatçı bir cumhurbaşkanı olsun demek. 2007'de çoğunu yapmıştınız, artık azı kaldı. İnşallah 16 Nisan'daki halk oylamasıyla tamamlarsınız." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AYDIN “SİZLERLE GURUR DUYUYORUM”

Toplantıda konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise, temizlik hizmetleri personelinin 16 Temmuz’da gösterdiği vatanseverlik örneğiyle takdiri hakettiğini belirterek “O gece sizler sokağa çıktınız, araçlarınızla, bedeninizle bu darbe girişiminin önünde durdunuz. Eyüp Belediyesi’nin temizlik personelinin kahramanlığını herkes gördü. Bundan dolayı sizlerle gurur duyuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ödüllü Simurg Eğitim Programı’nın çalışmalarını içeren eğitim setini takdim etti.