Balkan ve Göç Kongresi…

Belediye Başkanımız Remzi Aydın, 3.Uluslararası Balkan ve Göç Kongresi’ne katıldı.

İstanbul Üniversitesi’nde 5-7 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan kongrenin ilk oturumu, İstanbul Üniversitesi Vezneciler Yerleşkesi Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapıldı.

“Sürgün, Soykırım ve Asimilasyon” sloganıyla düzenlenen Kongre’ye, Başkanımız Remzi Aydın, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Prof. Dr. Ali Arslan, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, akademisyenler, STK, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler vb. katıldı.

Balkanlarda yaşanan göç olaylarına değinilen protokol konuşmalarında, bu konuda Avrupa Birliği Projesi kapsamında Türkiye, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan’la ilgili çalışmalar yapılacağı ifade edildi.

Başkanımız Remzi Aydın kongrede yaptığı konuşmada, Balkanlar’ın, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek Balkanlar üzerinde yapılan sosyolojik araştırmaların yetersizliğine değindi.

Aydın “İstanbul Balkan göçünü en fazla alan şehrimiz olduğundan göçmenler üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekir. Bu çalışmalara öncülük eden Sivil Toplum Kuruluşları ve dernekleri tebrik ediyorum. İstanbul Üniversitesi’nin akademik ve sosyal çalışmaları takdire şayandır” dedi.

Ses Sanatçısı Arif Şentürk’ün Rumeli türküleri söylediği kongrede Başkanımız Remzi Aydın’a Balkan çalışmalarına gösterdiği desteklerden dolayı “Balkanlar ve Göç” anlatan bir kitap hediye edildi.