Başbakan Sultangazi Belediye Hizmet Binasını Açtı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan haftasonu Sultangazi Belediye Hizmet Binası’nın açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa, AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Selami Altınok, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun aralarında bulunduğu davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Binanın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler binayı gezdi. Erdoğan, binanın balkonundan vatandaşlara el salladı.

Erdoğan, 30 Mart'la demokrasinin güç kazandığını ve Türkiye'nin önündeki birçok engelin aşıldığını belirtti. Artık enerji ve kaynaklarını Türkiye'nin aydınlık geleceği için harcayacaklarını anlatan Erdoğan, "Yapacağımız çok şey var. İnşallah 3. köprümüz hızla devam ediyor. İnşallah boğazın altından otomobiller için olan tünelimiz devam ediyor. Bunların hepsi önümüzdeki yıl, 2015, inşallah açılacaklar" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Eskişehir ve İstanbul arasında yüksek hızlı trenin bitirildiğini ve testler yapıldığını hatırlatarak, "Düşünebiliyor musunuz, 150 civarında noktada kablolar kesildi. Bir bölümde fiber kablolar çalındı. Bunlar vatan haini. Bunlar ihanet şebekesi. Durduramayacaklar. Şimdi, farklı çözüm yollarıyla en kısa zamanda yapıp, yüksek hızlı trenimizi, 15 -20 gün içinde inşallah sefere alacağız" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında bugünün Tütünsüz Dünya Günü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Biliyorsunuz, tütün noktasında hassasiyetlerimiz var. Onun için, bugün inanıyorum ki tütünsüz bir gün, yani sigara içmeyeceğiniz bir gün. Ama ben bir gün için bunu istemiyorum. Diyorum ki gelin şu sigaralara, sigara paketlerine şöyle bir son noktayı koyalım. Oraya harcadığınız para evinizde çocuklarınıza gitsin. Hem vücudunuza zarar hem keseye zarar. Gelin bunlar da cebinizde kalsın" ifadelerini kullandı.

Törene katılanlara "Buna evet mi?" diye soran, "Şöyle bir göreyim bakayım 'evet' diyenleri. Maşallah bu meydanda artık sigara içen kalmadı. Samimiyiz, kararlıyız değil mi? Bunun da propagandasını yapıyoruz değil mi?" sorularını tekrar eden Erdoğan, "Bu da bizim insani bir görevimiz. Tamam, sağlıklı bir toplum... Sağıklı bir toplum için bu adımı atıyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bu ülkede herkesin kardeş olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sözlerimin son noktasında sizlere özellikle bir şeyi tekrar hatırlatacağım. Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Romanıyla Boşnağıyla Arnavuduyla velhasıl kardeşlerimiz, biz bu ülkede biriz, biriz, biriz. Kardeşiz, hep birlikte Türkiyeyiz. Tek millet, iki tek bayrak. 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Üç, tek vatan. 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Öyle, 'burada operasyon yapacağız, burası işte bizim olacak'. Yok öyle birşey. 780 bin kilometrekareli tek vatan. Dört, tek devlet. Rabia. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tamam. Biz sizi çok seviyoruz. Biz sizin hizmetkarınız. Onun için de el ele vereceğiz, gönülgönüle vereceğiz, aydınlık yarınları beraber inşa edeceğiz."

Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, ailelerine de tekrar sabırlar dileyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yaralı kardeşlerimize, tekrar, hamdolsun hepsi şifayı buldu gerçi ama yine şifalar diliyorum. İşte 3 gün önce Kınık'taydım. Orada yaklaşık 60 kadar şehidimizin ailesiyle bir araya geldik. Kınık'ta vatandaşlarımızla bir arada olduk. Bergama'dan da oraya yine şehit aileleri geldi, beraber olduk. Ama her zaman onlar bize bir emanet, onlarla birlikte olacağız. Şu anda tüm madenlerle alakalı bir yeni yasa hazırlıyoruz ve onu da bu hafta içinde meclise gönderiyoruz. Yoğun bir şekilde o kanunu da çıkaracağız" dedi.

Başbakan Edoğan konuşmasına son verirken, kalabalığa "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının mısralarını okudu ve tekrarlattı.