Başkan Aydın: “Bu dünyada hepimiz muhaciriz”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulu seçimine katıldı. Burada bir konuşma yapan Başkan Aydın, muhacirlerin zamanında ötekileştirildiğini belirterek, “Aslında hepimiz bu dünyada muhaciriz” dedi.

Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu seçimleri Eyüp Belediyesi Osmanlı Park Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Konuklar arasında AK Parti Milletvekili Gülay Dalyan ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da vardı. Seçim öncesi bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, muhacirlerin zamanında ötekileştirildiğine dikkat çekerek, “Gerçekten, ‘muhacirler geldi, şurada muhacirler oturuyor’ gibi sözleri biz eskiden çok duymuştuk. Muhacirler kimdir, nasıl insanlardır, ne iş yaparlar tabi muhacirleri hep ötelemişlerdir şöyledir böyledir diyerek. Zaman içerisinde muhacirlerin öyle anlatıldığı gibi kötü insanlar olmadıkları anlaşıldı. Fena insan değillerdir. Aslında hepimiz muhaciriz. Şimdi bakın Alibeyköy’ün tarihine bakın. Alibeyköy’e en eski gelen Rumelililerdir. Yani Karadenizlilerden, doğululardan çok daha önce gelmişlerdir Alibeyköy’e. Aslında Alibeyköy’ün yerlileri onlardır. Kim muhacir? Aslında hepimiz muhaciriz. Biz de Karadeniz’den geldik. Konya’dan geldiler, doğudan geldiler. Dolayısıyla hepimiz muhaciriz. Hepimiz kardeşiz. Hepimiz bir yerlere gidiyoruz, bir yerlere geliyoruz ve bugün itibariyle çok rahat ifade edebilirim ki, Alibeyköy, Eyüp, İstanbul, Türkiye esasında hepimizin anavatanı olmuştur. Artık muhacirlik kalmamıştır” dedi.

“ASLINDA HEPİMİZ MUHACİRİZ”

Esasında her dünyaya gelen muhacirdir bir gün ölüp gidecektir. Bu anlamda baktığımızda hepimiz muhaciriz diye konuşan Başkan Remzi Aydın, “Balkanların, Rumeli’nin bu muhacirlikten aldığı payı da burada ifade etmek lazım. Ötelenmiş idi, görmezden gelinmişti, ilgilenilmiyordu. Mazlum ve mağdur coğrafyalardı oralar. Hamdolsun sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyonla hepimiz görüyoruz. Bugün görüyoruz tüm Balkan coğrafyası, tüm Rumeli Allah’ın izniyle her yer imar ediliyor. Oradaki kardeşlerimizle çok yakın temaslar içindeyiz. Bir elimiz orada. Çok önemsiyorum oraları. Bizim oralardaki kardeşlerimiz huzur içinde, güven içinde yaşıyorsa bu bizim güçlü oluşumuzdandır. Burada güçlü olursak, birlik içinde olursak, burada kardeşçe yaşarsak o coğrafyadaki kardeşlerimiz, akrabalarımız huzur ve güven içinde yaşayacaklar. Burada yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Dünyanın her yerinde temsilcilikler açarak faaliyetlerin yaygınlaştırılmasını bekliyorum” diye konuştu.