Başkan Aydın: “Çanakkale'de toplumun tüm kesimleri savaştı”

Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliği, Otakçılar Lisesi’nde gerçekleştirildi. Törene Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü katıldı.

Çanakkale Şehitleri 100. yılında farklı törenlerle yad ediliyor. Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören de Eyüp Otakçılar Lisesi’nde gerçekleştirildi. Buradaki törene katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında büyük zaferin önemine dikkat çekerek, “Çanakkale ve diğer tarihimiz de bize önemli kırılmalar yaşatan günler çok önemli bunları hatırlamamız lazım. Sadece hamaset, kahramanlıklarımızı vurgulamak açısından değil. Tabii ki bunlar da olacak. Ama asıl vurgulanması, hatırlanması gereken Çanakkale ve Çanakkale gibi günlerimizin bize geçmişimizi unutmamamızı sağlaması olduğunu düşünüyorum. Çanakkale aslında bir yönüyle askeri operasyonlar savaşlar gibi gözükse de aslında bir ruh. Orada askerler savaşmadı sadece. Toplumun değişik kesimlerinden insanlar savaştı. Mesleği askerlik olmayan insanlar gitti. Öğretmenler gitti, doktorlar gitti, öğrenciler gitti. Onbeşli türküsünü biliyorsunuz. Geçenlerde bir yerde görmüştüm hey onbeşli onbeşli diye 15-16 yaşındaki çocuklar askere gitmişler gönüllü olarak onlara yakılmış bir ağıttır. Değişik kesimlerden insanlar gitti, esnaflar gitti, köylerden insanlar gitti, çiftçiler gitti. Neden gittiler? Aslında geçmişlerine ve yaşayacakları zamana ve tabii ki geleceklerine sahip çıkmak adına gittiler. Çünkü bir tehlike var düzenleri yıkılacak, geçmişleri, tarihleri silinecek. Düşman gelmesi halinde farklı bir kültür, farklı otoriteler, farklı insanlar, farklı anlayışlar gelecek bu risk bertaraf edilmez ise. Ve yaşadıkları an bozulacak ve gelecek tabii ki farklı olacak. İşte bu kaygı ile insanlar cepheye koştular, fedakarlık yaptılar” dedi.

“ÖRNEK OLMAMIZ GEREKİYOR”

“Ecdadımızın, atalarımızın en az bugün bizler kadar akıllı olduklarını anlamamız lazım” diyen Başkan Aydın sözlerini, “En az bizim bugünkü kadar teknolojiyi iyi kullandıklarını öğrenmemiz lazım. En az bizim kadar vatanlarını sevdiklerini öğrenmemiz lazım. Ve gerçekten bizlere ya da kendilerinden sonra gelen nesillere iyi bir vatan iyi bir düzen, iyi bir gelecek bırakmak adına görev yaptıklarını bilmemiz lazım. Ben Çanakkale’yi ve diğer hadiseleri böyle okuyorum. Sizlerin de böyle okumasını istiyorum. Aslında bu gün de aynı şey, bu gün de Çanakkale’ler yaşıyoruz adı farklı. Bu gün de toplumumuzu yöneten irili ufaklı insanlar Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız tüm yöneticilerimiz okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz tüm topluma insanlığa hizmet etme durumunda olan tüm yöneticilerimizin ben aslında aynı ruhla hareket ettiklerine inanıyorum. Örnek olmamız gerektiğine inanıyorum. Siz gençlere iyi bir miras bırakmak adına. Sizlerin de aynı kaygı içerisinde olmanız gerekiyor yarın. İnançlarımız değerlerimiz, yaşantımız, kültürümüz, tarihimiz bizi biz yapan değerler korunsun gelişsin sevgili gençler. Bu vesile ile tüm şehitlerimiz rahmet ile anıyorum Allah mekanlarını cennet etsin” şeklinde tamamladı.

Etkinlikte, şiir ve müzik dinletisi, tiyatro gösterisinin yanı sıra Kur’an-ı Kerim de okundu. Törene katılanlara ayrıca Çanakkale ruhuna uygun olarak ekmek ve hoşaf ikram edildi.