Belediye Meclisinden Kudüs deklarasyonu

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla gerçekleşen Eyüpsultan Belediye Meclisi, 7. seçim dönemi, 4. toplantı dönemi Aralık ayı 2. birleşiminde, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma açıklamalarına karşı, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi gruplarının ortak olarak imzaladıkları deklarasyon yayınladı.

Birleşimin başında bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, ABD tarafından talihsiz bir kararın açıklandığını belirterek, "Her üç dinin de ortak değerlerini temsil eden Kudüs şehrini, İsrail devletinin başkenti yapma noktasında kendilerince bir aşamaya geldiler. ABD, elçiliğini oraya taşıma kararı aldı. Bu kabul edilebilir bir karar değil. Dün TBMM'de parti gruplarının ortak imzasıyla bu konudaki Milli durumuzu gösteren bir deklarasyon yayınlandı. Eyüpsultan Belediye Meclisimizde de, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi gruplarının ortak kararıyla TBMM'de açıklanan metnin aynı şekilde okunması ve Eyüpsultan halkının ortak sesi buradan kamuoyuna duyurulması kararı alınmıştır" dedi.

Her iki grubun ortak iradeyle imzaladığı deklarasyonda; Kudüs'ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreği olduğu vurgulanarak, "Kudüs'ün statüsün statüsü değiştirilemez, BM kararlarının ihlal edilemez. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır" denildi.

Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğunun, tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğunun vurgulandığı deklarasyonda, "1947'den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs'ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra yine BM, İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. Keza İsrail'in 1980'deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı da ifade edilmiştir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs'ü başkent yapma girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. Filistin sorununu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana arabulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan ABD'nin bugünkü tavrı, bölgede bir dizi gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak. Halen Filstin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu'da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışılmaz bir şekilde reddetme iradesini Eyüpsultan Belediye Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz" denildi.

Bu arada Başkan Remzi Aydın, Cuma namazı çıkışı Eyüpsultan Camii Meydanında, ilçedeki siyasi parti, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla bir basın açıklaması yapılacağını belirterek Meclis üyelerine katılmaları çağrısında bulundu.