Beyaz Masa ve Çağrı Merkezi Personeline Annelik Eğitimi

Eyüp Belediyesi’nin personeline yönelik eğitim ve bilgilendirme seminerleri tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Beyaz Masa ve Çağrı Merkezi personeli için “Doğum ve Doğum Sonrası Psikoloji” semineri Hamile ve Doğum Terapisti Zeynep Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Öztürk, seminer sırasında özellikle anne ve bebek arasındaki” Ten Tene Temasa” vurgu yaptı.

Hamile ve doğum terapisti Zeynep Öztürk, Eyüp Belediyesi Beyaz Masa ve Çağrı Merkezi personeline uzmanlık alanıyla ilgili olarak bir seminer verdi. Öztürk, doğum, doğum aşamaları, doğum öncesi ve sonrası yaşanan korkular, doğum çeşitlerinden söz ettiği seminerde, özellikle anne ve bebek arasındaki “Ten Tene Temasa” vurgu yaptı. Öztürk "Normal şartlarda hiçbir doğum yapan canlı doğumun hemen ardından yavrularından ayrılmaz ve yavrularının alınmasına fırsat vermez. Ten tene temas (TTT) her canlı için ilk ihtiyaçtır ve zaruridir" dedi. TTT anne ve bebek arasında oluşan ilk bağ olduğunu belirten Öztürk, “Bu sebeple sezaryen doğumlarda da, bebek doğumdan sonra anneden ayrılır. Ancak isteğe bağlı olarak, daha önceden doktorla konuşularak tercih belirtilip TTT sağlanabilir. Hatta bu TTT ameliyathane de de sağlanabilir. Biz insanoğlu bu bağın oluşmasına engel oluyoruz. Doğal olarak anneler sonradan karşılaştıkları bebeklerin kendi bebekleri olup olmadığını anlamıyorlar.

DOKTORLARDAN TALEP EDİN

TTT’nin gebe ve ailesi tarafından henüz hamile iken doktorlardan talep edilmesi gerektiğini ve doğum anının talep için çok geç olduğunu ifade eden terapist Öztürk, “Bu aslında sadece hastanelerin ya da gebelerin sorunu değil. Doğumla ilgili tüm bildiklerimizi gözden geçirmeliyiz. Herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerekir. Sağlık Bakanlığı bu konuda artık adım atmalı. Doğum alanında ciddi reformlar olmalı. TTT tüm devlet ve özel hastanelerde rutin olarak uygulanmalı. Zira travmatize olmuş bebekler ve annelerle dolu bir geleceğe doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Öztürk, bilinçli anne olmak için doğum öncesi eğitimlere ve anne adaylarının doğum korkusunu yenmeleri için doğum hazırlık eğitimlerine katılmalarını tavsiye etti.