Binler Vatan İçin Sabaha Kadar Nöbet Tuttular

Türkiye Cumhuriyeti eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Ak Parti İstanbul Millet Vekili Ahmet Hamdi Çamlı, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Abdulmetin Balkanlıoğlu hoca, yazar Ömer Lekesiz, sanatçı Behzat Duygun Eyüp Sultan’da demokrasi nöbetine katıldı.

Eyüplüler demokrasi nöbetine devam ederken, darbe girişimine karşı tepkiler giderek artıyor. Eyüp Sultan Meydanı'nda devam eden demokrasi nöbetine katılan binlerce vatandaş sabah saatlerine kadar Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte nöbetlerini tutmaya deva ediyor.

Başkan Remzi Aydın meydanda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada ESER'de engelli vatandaşlarında nöbet tuttuklarından bahsetti, onların selamlarını Eyüp Cami Meydan'ı dolduran binlere iletti; ''Sevgili Eyüplü hemşehrilerim, kardeşlerim, abilerim, ablalarım, amcalarım hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Cumartesi akşamından beri kesintisiz, heyecanla, coşkuyla, binler, binler bu alanı dolduruyor. Elhamdülillah nöbetimiz devam ediyor. Nöbetimiz mübarek olsun. Sevgili kardeşlerim buraya biraz önce bir başka nöbet mahalinden geldim. Pierlotti semtimizdeki ESER'den (Engeliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi) geldim. Engelli kardeşlerimiz orada eğitim alıyorlar. Dediler ki başkanım biz engeliler olarak meydanlara gidemiyoruz. Annelerimiz, babalarımız bizi bırakıp meydanlara gidemiyorlar ama bizim de yüreğimiz çarpıyor. Biz de tek bayrak, tek vatan diyoruz. Vatanımızı biz de seviyoruz. Biz de korumak istiyoruz ve biz de nöbet tutmak istiyoruz dediler. Onlara da ESER'de bir nöbet mahali oluşturduk. Onlarda çoşkuyla, heyecanla, imanla bu nöbetlerini tutuyorlar. Onların selamlarını getirdim sizlere.''

Eyüp Sultan Meydanı, yedinci gününde de binlerce misafirini ağırladı. Farklı siyasi parti, görüş ve düşüncelerden temsilcilerle vatandaşın katıldığı demokrasi nöbetine, yedinci gününde de, Türkiye Cumhuriyeti eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Ak Parti İstanbul Millet Vekili Ahmet Hamdi Çamlı, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Abdulmetin Balkanlıoğlu hoca, yazar Ömer Lekesiz, sanatçı Behzat Duygun katıldı.

Başkan Remzi Aydın tüm Türkiye'nin tek bir yürek olduğunu vurgulayan konuşmasında; ''İşte görüyorsunuz bu necip milletin engellisi de, engelsizi de, doğlusu ve batılısı da, hepsi, kadını, erkeği, çocuğu, genci, vatanını ve milletini tehlike de gördüğü an tek yürek olarak, tek ses olarak, gür bir şekilde önce millet, önce devlet diyor ve bu alanları dolduruyor bundan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.'' şeklinde konuştu.

Başkan Remzi Aydın Türk milletinin saygısını ve vatan, millet ve namus düşkünlüğünü anlatırken ise; ''Bu millet öyle bir millet ki. Bu gün Eyüp İlçemizde yaşayan üç yaralımızı ziyaret ettim. Bir abimizin sözünü hiç unutmuyorum. Dedi ki başkanım. Ben annemin yanında sigara içmeyecek kadar anneme saygılı bir insanım. Bir vatan evladı. Bizim medeniyetimiz ve örf, adetimizle büyümüş bir vatan evladı. Ama vatanıma, milletime, namusuma, irademe tecavüzü, haydutca ve teröristçe bir tacavüzü gördüğüm anda elimde benzin bidonuyla tankın içine atlayacak kadar da vatanımı seviyorum dedi.''

Nöbetlere devam vurgusu yapan Başkan Aydın, ayrıca bu milletin herkesiminin sokakta bulunduğu halde hiçbir taşkınlık, hırsızlık, gasp yada zarar vermediği, bu milletin asil bir millet olduğunu vurgulayan sözleri ise kayıtlara böyle yansıdı; ''Değerli kardeşlerim devlatimiz herşeye hakimdir Elhamdülillah. Temizlik başlamıştır. Siz zaten izliyorsunuz müsterih olun. Ancak nöbetimize devam ederek devletimize yardımcı olmamız lazım. Bizlerin burada sağdece olmamız dahi bir çok şer odaklarına korku salıyor ve dostlara güven veriyor. Nöbetlerimiz devam edecek. Bu nöbetlerde bir tane taşkınlık yok. Bir tane yağma, gasp, hırsızlık yok, zarar yok. İşte bu sizin asil bir millet olduğunuz bir başka göstergesi değil mi? Mutedil bir coşku ile nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz.''

Tüm konuşmacıların ve kanaat önderlerinin yaptıkları konuşmalarda, meydanı dolduran binlerce vatandaşa tek yürek olarak, yorulmadan, yılmadan nöbete devam edilmesinin gerekliliğini vurguladılar.

Mehter marşlarının da çalındığı Eyüp Sultan Meydanı'nda, Başkan Remzi Aydın ile birlikte sabah namazına kadar hasırların üzerinde oturarak bekleyen vatandaşlara belediye ekipleri gece boyunca simit, sandviç, çay, sıcak çorba ve su ikramında bulundu.