Yansımalar Sanat Atölyesi, Mediha Albayrak, Nagehan Çakar Başargan

Geleneksel Türk Sanatlarına gönül vermiş iki arkadaşın Nişanca Mahallesi'nde açtıkları Yansımalar Sanat Atölyesi'nde rutubet, mantar ve kitap kurtlarının tahrip ettiği eserler, süsleme ve restorasyon çalışmaları ile yeniden hayat buluyor.

Eyüpsultan Postasında yer alan habere göre; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatlar Bölümü mezunu Mediha Albayrak ve Nagehan Çakar Başargan, üniversite yıllarında başlayan arkadaşlıklarını iş hayatlarına da taşımışlar.

Hayallerinin peşinden giderek kendi atölyelerini açan iki arkadaş, Eyüpsultan'daki Yansımalar Sanat Atölyesi'nde üç yıldır el yazması kitaplar, hat levhalar vb. tüm eserlerin restorasyonunu geçekleştiriyorlar.

Bir yıl hocalarının atölyesinde çalıştıktan sonra Yansımalar Sanat Atölyesi'ni açmaya karar verdiklerini söyleyen Mediha Albayrak, şöyle diyor:

“Öncesinde kalem işleri yaptık; Çekmeköy Av Köşkü'nün restorasyonunda bulunduk, Gönül Kahvesi zincirlerinin tüm Türkiye genelinde kalem işlerini yaptık. Sonunda Eyüpsultan'da kendi atölyemizi açtık.

Birçok arkadaşımız Kadıköy ve Moda'da kendi işini kurarken, biz Eyüpsultan'da açmayı istedik; çünkü bu işi en çok bu semte yakıştırdık. Daha sonra evlendik ve Eyüpsultan'a yerleşmeye karar verdik”

DAHA ÇOK KOLEKSİYONERLERLE ÇALIŞIYORUZ”

Daha çok koleksiyonerlerle çalıştıklarını belirten Nagehan Çakar, şu açıklamaları yapıyor:

“Koleksiyonler kitaplarını bize getiriyorlar biz de onları kurtarmaya çalışıyoruz. Yanıklarını tedavi ediyoruz, hastalıkları temizliyoruz, hasar görmüş, zedelenmiş yerleri onarıp sonrasında da eksik kalan tezhiplere devam ediyoruz. Bu işte çok ciddi bir açık vardı biz de kendimizi bu alanda geliştirdik. Atölyemizde işlerimiz iyi gitti.

Hatta evde de kendimize çalışma odası yaptık. Bir işi elinize aldığınızda o işi en kısa sürede bitirmek istiyorsunuz. Koleksiyonerler de verdikleri bir işi iki yıl sonra almak istemiyorlar, çünkü o da heyecanlı, verdiği işin bir an önce tamamlanmış halini görmek istiyor. O yüzden aynı iş üzerinde iki kişi çalıştığımızda daha çabuk bitiyor”

RESTORASYON SÜRESİ ESERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Yapılan restorasyon süresinin eserin yıpranmışlığına göre değiştiğini vurgulayan Mediha Albayrak şunları söylüyor:

“Daha önce benzer bir eseri restore ettiyseniz aşağı yukarı belli bir teslim tarihi söyleyebiliyorsunuz ama genelde tarih vermiyoruz. Bu bizim elimizde olan şeyler değil. Kağıdı çaya yatırıyorsunuz ve rengini bazen bir bazen de iki haftada tutturabiliyorsunuz.

Yine eserin yapıldığı döneme uygun kağıt bulmanız gerekiyor. Bu kağıtları da sahaflardan ya da antikacılardan temin edebiliyorsunuz. Bazı kitaplar çok yıpranmış oluyor, dolayısıyla işlem süresi de daha uzun sürebiliyor.”

ADRES: Nişanca Mahallesi Amcazade Hüseyin Paşa Sokak No:1