Büyük Osmanlı Derneği Kongresi

Başkanımız Remzi Aydın, 30 Kasım Pazar günü Belediyemiz Nikah Salonu’nda yapılan Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği’nin kongresine katıldı.

Merkezi Yeşilpınar’da bulunan derneğin kongresinin hayırlı uğurlu olmasını dileyen Aydın, “Ecdadımızı yaşatıp gelecek nesillere onların şanlı tarihini aktaracak etkinliklere imza atan Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneğimizin yeni yönetim kurulunun da başarılı projeleri hayata geçireceğine inanıyorum. Eyüp’teki bu tür sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimizin kültürel, sosyal etkinliklerini desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Bugün Ali Kuşçu Uzay Evi’nin açılışına katılacağını belirten Remzi Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bir Osmanlı aliminin ismini verdiğimiz merkezimizin açılışını yapacağız. Ali Kuşçu Osmanlımızın yetiştirdiği nadide, kıymetli alimlerden biridir. Astronomi ve fizik alanında çok değerli çalışmalar yapmıştır ve ilime, bilime çok büyük emekle sağlamıştır. Öğrenciler yetiştirmiştir. Biz de işte Osmanlı ruhunu dediğimiz bu duyguyu canlandırmak adına karınca kararınca Eyüp Belediyesi olarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin uzayı, fiziği, ilimi modern yöntemlerle etkili ve kalıcı şekilde elde etmelerini sağlayacak bir uzay merkezini açıyoruz. Osmanlı ruhunu canlandırmak adına ve ilerletmeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin Lübnan’dan, Suriye’den, Balkanlar’dan uzak bulunan Kafkaslardan hatta Afrika’ya kadar her yerden bugün (TİKA’mızla) sivil toplum kuruluşlarımızla ve diğer tüm resmi devler erkanımız ve kurumlarımızla bu ruhun yaşatılması anlamında çalışmalarımızı eserlerimizi görüyoruz. Ne mutlu bize ki bu ruhu tüm benliğiyle, tüm hücreleriyle yaşayan yöneticilerimiz var hükümetlerimiz var. Ne mutlu bize ki bu ruhu aynen ilçeler bazında sokaklar bazında yaşayan, yaşatan böyle güzel derneklerimiz var. İşte budur özlenen tablo arkadaşlar hükümetimizle ulusal boyutta, yerel boyutta belediyemizle ve elbette ki sizin gibi değerli STK’larla bu ruh yeniden canlanacaktır. Ve inşallah gençlerimize, nesillerimize ve elbette ki geleceğimize, medeniyetimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır diyorum. Bu anlamda ben genel kurulumuzun ve derneğimizin çalışmalarını önemsiyorum, takdir ediyorum, izliyorum. Elimizden gelen desteği vereceğimizi söylüyorum. Bugün plaket verilecekmiş memnuniyet ile alacağım ama benim için esas kalıcı plaket bu derneğin çalışmalarını bereketli bir şekilde ilerlemesidir en güzel teşekkür o olacaktır diyorum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.”