Caferpaşa'da Gençlik ve Şiir El Ele…

Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’mizde her ay şair-şiir söyleşileri yapılıyor. Merkez’in bu ayki konuğu Bünyamin K. idi.

Zafer Acar’ın sunumuyla başlayan söyleşi, Aykut Nasip Kelebek’in sorularıyla devam etti. Sunum konuşmasını yapan Zafer Acar, 80 ve 90 kuşağının şairlerine değindi.

Zafer Aca, 90 kuşağı Müslüman şairlerin deneysel tarzlar aradığını ve farklı düşüncelerle yola çıktıklarını söyledi. Acar “İslam hassasiyeti olan bu kuşağın bireysel yönleri ağır bastı, çünkü sosyal ve idari konularda etkinliklerini artırdılar. Sekülerleşmenin ve faal olma durumunun sanat ve edebiyatı canlandırdığını inkâr edemeyiz ama okuyucuları ve takipçileri azalttı. Modern yaşam bir yandan her kesimin üretkenliğini artırırken diğer taraftan da nitelikli eser sayısını azalttı” dedi.

Kuyudaki Koro Dergisi’nin Yayın Yönetmeni, Şair-Ressam Bünyamin K. ilhamını hayatın her alanda oluşturduğu etkilerden yola çıkarak aldığını söyledi. Şiirlerinin Kaşgar Dergisi’nde olgunlaştığını belirten Bünyamin K. sanatın daha fazla konfor ve maliyet istediğini şiirinse her zaman, her şartlarda ortaya çıkabileceğini ifade etti. Şiire gençliğindeki evde bulunan dergilerden etkilenerek başladığını söyleyen Bünyamin K. “Şiirlerim daha çok liriktir. Çünkü somut ve görselden yola çıkıyorum. Benim için şiir ve resim kısa anlatımlarla ifade edilmelidir. Resimlerim beni tamamlayan şiirlerimden bir parçadır. Seni başka dergilerde göremiyoruz diyorlar. Çünkü ben birçok yerde olmak yerine tek dergide iyi eserler vermek istiyorum. Kendi okuyucuma nerden ulaşabilirim ona bakıyorum” dedi.

Söyleşinin sonunda dinleyicilerin soruların cevap veren Bünyamin K, Zafer Acar ve Aykut Nasip Kelebek’e Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İrfan Çalışan tarafından Eyüp gravürleri hediye edildi.