Cahit Zarifoğlu'nun Şiir Anlayışı

Belediyemizin Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde Mustafa Yürekli ile Mavera Okulu söyleşileri ilgiyle takip edilmeye devam ediyor.

Seyfettin Ünlü‘nün sunduğu programda, Mavera Dergisi kurucularından Şair Cahit Zarifoğlu’nun “Okuyucularla” adlı eserinden sanat ve edebiyata bakış açısını aktaran Mustafa Yürekli, ünlü şairin, Mavera Dergisi’ne gönderilen şiirlere verdiği cevapları ve okur köşesinde yayınladığı mektupları değerlendirdi.

Mavera’nın 2. Sayısında Zarifoğlu’nun Şair ve Şiir üzerine yazısının da ele alındığı programda, Mustafa Yürekli, o dönemdeki gençlerin Mavera Dergisi’ne yönelmesinde Zarifoğlu’nun büyük bir etkisi olduğunu söyledi.

Onun 12 Eylül gibi çok hassas bir dönemde bile insanlara meydanlara çıkmayı değil, tarihle, edebiyatla ve sistemle hesaplaşmayı öğrettiğini ifade eden Yürekli sözlerini şöyle sürdürdü:

“O aklın şiirle bükülmesi gerektiğini, iltifatlar yükseldikçe şiirdeki sesin çirkinleştiğini söylerdi. Şiirlerin insanların sesiyle yazılmasını, çağın modası içinde harcanmamasını ve evrensel sesi bulmak gerektiğini devamlı hatırlatırdı. Bizse bu minvalde şiirler yazamadık çünkü ciddi bir eleştiri geleneğine sahip değildik ve hala da değiliz. Diğer taftan akademik destek konusunda zayıf kaldık. Ama elbetteki dergiler şiir ve edebiyatın toprağı olmaya devam edecektir.”