Çakı Gibi Asker Oldular

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Sultan Camisinde dua ederek güne başlayan bir günlük askerlik yapacak olan engelli gençlerin ellerine kına yakarak askere uğurladı. Hasdal Kışlası’nda askeri kıyafetlerini giyen engelli gençler yemin ederek çakı gibi asker oldular.

Eyüp Belediyesi tarafından Dünya Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen bir etkinlikle, askerlik çağına gelmiş engelli gençler, Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından Hasdal Kışlasına uğurlandı. Asker Uğurlama Töreni’ne İstanbul’un Avrupa yakasından 500 engelli genç ve ailesi katıldı. Sabah saatlerinde Eyüp Sultan’a gelen gençler önce dualar ettiler. Ardından ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve eşi Tülay Aydın tarafından ellerine kına yakıldı.

Törende kürsüye gelen Başkan Remzi Aydın "Bizim medeniyet anlayışımıza göre, birbirimize emanetiz. Her insan diğerine emanettir. Bugün Hasdal Kışlası’na askere uğurlayacağımız kardeşlerimizde her birimize bir emanet, ailelerine, komşularına, akrabalarına emanet ve belediye başkanlarına emanettir. Biz, bu emanetlerimize her zaman sahip çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. Bugün bir günlük eğitim, bu emanet anlayışımızın yansımasıdır diye düşünüyorum. Bu emanetimize sahip çıkalım ki Rabbimiz bizi mükafatlandırsın" şeklinde konuştu.

Programın ardından engelli gençler Mehter Takımı eşliğinde Feshane’ye yürüyerek buradan otobüslerle bir gün askerlik yapacağı Hasdal Kışlası’na uğurlandı.

Hasdal Kışlası’nda ise askeri kıyafetlerini giyen engelli gençler karavana yiyerek yemin törenine katıldılar. Yemin töreninde silaha el basarak yemin eden engelli gençler daha sonra teskerelerini Tümgeneral Ali Sivri, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve törene katılan diğer belediye başkanlarından aldılar.