Çanakkale Ruhu Eyüp Sultan'da Canlandı

Simurg Bilgi Evi öğrencilerinin hazırladığı "Tarihe Sığmayanlar; ÇANAKKALE" isimli programda, öğrencilerin büyük bir ustalıkla sahneledikleri gösteriler salonda duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Programa katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Sizlerin bu salonu doldurması hem çocuklarımızın hem velilerimizin bu şuura sahip çıktığını gösteriyor. Çocuklarımızın yaptıkları işi çok ustaca yerine getirdiklerine şahit oldum. Kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” dedi.

Eyüp Belediyesi Simurg Bilgi Evi öğrencileri tarafından, Eyüp Kültür Sanat Merkezi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen program saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programa Başkan Remzi Aydın'ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ile çok sayıda öğrenci ve velileri katıldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın programda ilk olarak öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisini dolaştı. Öğrenciler Başkan Remzi Aydın'ı, Çanakkale'de destan yazan kahraman Mehmetçiklerin kıyafetleriyle karşıladılar. Burada Mehmetçikleri selamlayan Başkan Aydın'a, yine Çanakkale'de destan yazan kahramanların o günlerdeki yemek listesinden oluşturulan şekersiz üzüm hoşafı, yağlı buğday çorbası ve yarım ekmek ikram edildi.

Başkan Aydın program öncesi yaptığı konuşmada, salonda bulunanlara hitap ederek “Çok coşkulu, çok heyecanlı bir toplulukla beraberiz, sizlere teşekkür ediyorum. Bugün oldukça kalabalık bir toplulukla bir arada olmamızın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi. Hazırlanan program vesilesiyle, tarihimizde çok önemli bir sayfa olan, hiç unutmamamız gereken bir gün olan 18 Mart Şehitleri Günü'nün anıldığını ifade eden Başkan Remzi Aydın konuşmasına şöyle devam etti, “18 Mart bu ülkenin, bu milletin bağımsızlığına, birliğine saldıran düşmanların püskürtüldüğü, milletin kaderine sahip çıktığı bir gün. Biz büyük bir milletiz, önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu birliğimizi, beraberliğimizi devam ettirmemiz için gelecek nesillerimizin bu şuurla yetişmesi lazım. Onu kazandırmaya çalışıyoruz. Sizlerin bu salonu doldurması da hem çocuklarımızın hem velilerimizin bu şuura sahip çıktığını gösteriyor. Burada çocuklarımız hem bu milli şuuru kazanıyor, hem sahip olmamız gereken değerlerimizi kazanıyorlar. Müslüman bir Türk evladının nasıl donanması gerektiğini öğreniyorlar. Kendine güvenen, şahsiyetli, geçmişiyle övünen, bu gününü iyi okuyan, geleceğini iyi planlayan ideal, iyi evlatlar yetiştiriyoruz. Çocuklarımızın yaptıkları işi çok ustaca yerine getirdiklerine şahit oldum. Kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Çalışmalarımız, sizlerin de destekleriyle devam edecek”

İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem ise yaptığı konuşmada, Çanakkale zaferinin dünyada bir benzeri olmadığına değinerek “Çünkü; o gün çakallar gibi saldıran ve bu milleti yok etmek isteyenlere tarihi bir cevabın verildiği, bir destanın yazıldığı gün. Bağımsızlığımız için genç evlatlarımız kendilerini feda ettiler, Anadolu'yu da ilelebet vatan eylediler. Allah, başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere 15 Temmuz şehitlerimize ve bugün ülkemizin birliği, diriğil için, huzuru için mücadele eden, şehit düşen şehitlerimize rahmet eylesin. Gazilerimize de sağlık, sıhhat, afiyet dilerim” dedi.