Canlı Yayın Konuğu Oldu

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, TRT Kent Radyo İstanbul'da her pazar günü canlı olarak yayınlanan Didem ve Ersoy Dede'nin sunduğu “Basın Ekspres” isimli programa konuk oldu. Başkan Remzi Aydın programda Eyüp'te hayata geçirdiği ödüllü projeleri, sosyal belediyecilik anlamında yapmış olduğu çalışmaları ve 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.

Başkan Aydın programın başında, terör saldırılarıyla ilgili olarak vatandaşlara; “Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Milletimizin 15 Temmuz'da gösterdiği birlik beraberlik ruhu devam etmeli. Dolayısıyla bu saldırıların son çırpınışlar olduğuna inanıyorum. Sabırla ve beraberliğimizi koruyarak bunların üstesinden geçeceğiz” mesajını verdi.

15 Temmuz'dan 7 Ağustos tarihine kadar hiç uyumadan Demokrasi Nöbetlerine devam eden Başkan Aydın, o süreçle ilgili olarak, “Bizler bu sorumluluğu son noktalara kadar maksimum düzeyde hissetmemiz gerekiyor. Eyüp'te üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Programın devam eden dakikalarında ise Başkan Aydın Eyüp'teki projeler ve etkinliklerle ilgili Didem ve Ersoy Dede'nin kendisine yönelttiği soruları yanıtlayarak şunları söyledi:

KEMERBURGAZ MEŞHURDUR, TURŞUSU DA GÜZELDİR

“Kemerburgaz'da geleneksel turşu festivali düzenliyoruz. Kemerburgaz çok şirin ve meşhur beldemiz, turşusu da güzeldir, herkes çok iyi bilir. Esnafımız bu festivalin 50 yıldır özlemini çektiklerini belirttiler. Bu sene ikincisini düzenledik. Güzel bir festival oldu.

ÖDÜLLÜ PROJE “ALİ KUŞÇU UZAY EVİ”

Ali Kuşçu Uzay Evi haftanın altı günü hizmet veriyor. İçeri girdiğinizde kendinizi uzayda zannediyorsunuz. Uzay boşluğunda ölçekli gezegenler ve binlerce yıldız sizi karşılıyor. Videolarla ve anlatımlarla çocuklara ve lise öğrencilerine eğitim veriliyor. Bu eğitimler sonunda temel düzeyde bir astronomi bilgisine sahip olunuyor. Uzayda yaklaşık 45 gün kalmış, uzaya çıkan ilk müslüman ünvanına sahip Suriyeli kozmonot Muhammed Faris de burada ders veriyor. Çok farklı ülkelerden televizyon kanalları gelerek haber yaptı. Marmara Belediyeler Birliği tarafından ödüle layık görüldü.

FOTOĞRAF YARIŞMAMIZA 300 ESER KATILMIŞTI

Fotoğraf yarışmamızda bu sene 'Paylaşmak' temasını işlettik sanatçılara. Birinciye 5 bin lira ödül verildi. Ulusal ve Uluslararası sanatçı 300 civarında eserle katıldı. Belediye olarak sanatı ve kültürü destekliyoruz. Eyüp çok önemli bir medeniyet merkezimiz.

GELECEĞİN SİNEMACILARI VE TİYATRO SANATÇILARI YETİŞİYOR

Sinema eğitimlerimiz var, yaklaşık bin civarında müracaat oldu. Bunlardan 40 kişiyi usta sinemacılar özel mülakatlarla seçtiler. Eğitimler 7 aydır devam ediyor. Geleceğin sinemacıları yetişiyor burada. Ulvi Alacakaptan hocamızla tiyatro okulu açtık. Yaklaşık 130 öğrenciyle devam ediyor. Eyüp, kültür ve sanat anlamında kendisinden bekleneni yapmaya çalışıyor.

EYÜPLÜ ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ

Çocuklarımıza destek olmaya gayret ediyoruz. Öğrencilere özellikle iki ayrı destek çalışmamız var. Eyüp'te okuyan ve oturan lise son sınıf öğrencilerimize, üniversiteye hazırlık aşamasında destek oluyoruz. Bir de kırtasiye desteğimiz var ancak klasik kırtasiye destek projelerinden farklı, çok özgün bir proje. Kırtasiye esnafımızı da mağdur etmeyen bir proje. Öğrenciler Eyüp'te istedikleri kırtasiyeye gidip TC kimlik numaralarını veriyorlar. Online sistemden çıkan kayıtla da istedikleri kırtasiye malzemesini alıyorlar.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR

370 bin nüfusu olan bir ilçeyiz. Çok büyük bir sorumluluk alanımız var. Kentsel dönüşüm çalışmalarında iyi model oluşturmak anlamında yavaş fakat emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. İki bölgemizde sıcak çalışmamız var. Yakın bir tarihte 5 ya da 6 projemiz açıklanacak. Bayramoğlu, gecekonduların olduğu, yolların olmadığı, altyapınn neredeyse sıfır olduğu, Güzeltepe Mahallemizde bir bölgemizdi. Burada gerçekleşen projeyle 400 konutun anahtarları teslim edildi. Hem şehrimize değer katan hem de bir sosyal yarayı iyileştiren proje oldu.

HAYVAN KLİNİĞİ AÇIYORUZ

Eyüp Belediyesi, sokak hayvanları konusunda en iyi çalışmaları yapan belediyelerden birisi. İlk defa Eyüp Belediyesi bünyesinde 'Hayvan ambulansı' hazırladık. İçerisinde sağlık ekibimiz var. Herhangi bir sokak hayvanı sağlık sorunu yaşarsa sağlık ekibimiz müdahale ediyor. Yine yaptığımız ilklerden bir tanesi Kemerburgaz'da Hayvan Kliniği inşa ettik. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Hayvanlara iki yönden bakıyoruz. Birincisi onlar bize Allah'ın emaneti. Diğer yandan hayvanların etrafa verdiği zararlardan vatandaşlarımızı korumaya çalışıyoruz. Doğal ortamlarında onları barındırabilirsek saldırganlaşmıyorlar, zarar vermiyorlar. Sokak hayvanları için barınma yerlerimiz var. Kedi ve köpeKler için beslenme noktaları ayrıca kediler için küçük barınma yerleri var. Kuşlar için de çalışmalar hazırladık.

DARBECİ ÜSTEĞMEN'E TEPKİ

15 Temmuz gecesi AK Parti İl Başkanlığına gittim. İl Başkanlığının etrafını askerler çevirmişti. Orada bir üsteğmen vardı, bizi içeri almıyordu. Gereken tepkiyi gösterdim, elimizden geldiği kadar mücadelemizi yaptık. O ablukayı yarmamız gerekiyordu. Bunu neden yaptıklarını sorduğumda, Genel Kurmay Başkanlığından emir aldığını, burayı koruması gerektiğini söyledi. Ben belediye başkanı olduğumu söyledim, burayı benden koruması için bir sebep olmadığını belirttim ve oranın korunması gerekiyorsa bunu beraber yapalım dedim. Ayrıca hukukçu olduğumu söylerek, yaptığının yanlış olduğunu, aldığı emrin kanuna aykırı olduğunu vurguladım. Yaptıklarının çok kötü sonuçlar doğuracağını söyledim. Sonrasında milletimizlebirlikte ablukayı yardık geçtik. Biz, bir belediye başkanı olarak üzerimize düşeni yaptık.”