Celaleddin Ökten Hoca Vefatının 54. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Türkiye’de İmam Hatip Okulları'nın açılması ve yaygınlaşması için verdiği mücadeleyle tanınan ve İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin ilk müdürü Mahmud Celaleddin Ökten, vefatının 54. yılında mezarı başında dualarla anıldı.

Eyüp Belediyesi, İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) ve İstanbul İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (İSTİMDER) ile beraber Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine çok sayıda dernek temsilcileri ve belediye yetkilileri katıldı.

ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu yaptığı konuşmada Celaleddin Ökten’in dönemin baskıcı ve zor şartları altında imam hatip okullarının açılmasına yönelik verdiği mücadeleye değindi. Bekiroğlu, “Celaleddin Ökten çok büyük bir hizmetin temelini attı. Bugün 3 bin 150 civarına yakın imam hatip okulumuz varsa bunu rahmetli Celaleddin Ökten, Tevfik İleri ve Adnan Menderes gibi kıymetli insanlara borçluyuz" dedi.

İSTİMDER Başkanı Habip Bozkurt ise, Celaleddin Ökten’in camia üzerinde büyük emeği bulunan değerli bir din adamı olduğunu söyledi.

Anma töreni, hatim duasının okunmasının ardından Eyüp Belediyesi tarafından helva ikramı yapılarak son buldu.