Eyüpsultan Belediyesi, Dünya 5'ten Büyüktür, karikatür yarışması

Eyüpsultan Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünden yola çıkarak “Dünya 5'ten Büyüktür” temasıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni Bahariye Mevlevihane’sinde gerçekleştirildi.

Ödül törenine Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü adına Şube Müdürü Timur Tuğrul, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Gün Işığı Derneği Eğitim Komisyonu üyesi Hüseyin Aydın, İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Sekreteri Mehmet Bulayır ve Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, Eyüpsultan Karikatür Okulu Koordinatörü Karikatürist, Dünya Karikatüristler Birliği Başkanı Ahmet Altay ile çok sayıda öğrenci ve velileri katıldı.

“KARİKATÜR ÇOK ÖNEMLİ BİR SANAT”

Başkan Remzi Aydın törende yaptığı konuşmada, karikatür okulunda küçük ama gerçekten anlamlı bir iş, önemli bir iş yapıldığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karikatür çok önemli bir sanat. Binlerce ciltlik kitaplarla, saatlerce sürecek bir filmle ya da günlerce sürecek konferansla anlatmak istediğiniz şeyi basit bir çizgiyle anlatabilirsiniz. Bu çok zor bir şeydir. Bunun için çok zeki olmak lazım, hayal gücünüzün çok iyi olması lazım, çok iyi bir altyapıya, kültüre sahip olmanız lazım, yaşadığınız dünyayı çok iyi analiz etme yeteneğiniz olması lazım.

Karikatürün gücünü kullanmak lazım. Ben inanıyorum ki bu yetenekleri keşfettiğimizde, geliştirdiğimizde, bizim dünyamıza, kültürümüze, inancımıza has esas mimarlar bu karikatüristler arasında çıkacak. İnşallah bu yarışma vesilesiyle bu amacımıza zerre de olsa bu amacımıza katkı sağlamış oluruz.”

Sonrasında ise Başkan Aydın ve protokolde bulunanlar, ortaokul ve lise kategorilerinde dereceye giren toplam 12 eser sahibi öğrenciye ödüllerini takdim etti.

ADİL VE BARIŞÇIL DÜNYA DÜZENİ ARZUSU KÂĞIDA RESMEDİLDİ

Yarışmada adil ve barışçıl bir dünya düzeni arzusu Eyüpsultan'da çizgilerle bir kez daha dile getirildi. İstanbul genelinden lise ve ortaokul öğrencisi gençlerin kaleminden çıkan eserler geleceğe dair umutları arttırdı.

Yarışmaya 131 öğrenci toplam 192 eser ile başvuruda bulundu.

Juri üyeliğini Eyüpsultan Karikatür Okulu Koordinatörü Karikatürist, UWC (Dünya Karikatüristler Birliği) Başkanı Ahmet Altay, Cafcaf Dergisi Kurucusu / Eğitimci-Yazar Asım Gültekin, Karikatürist Murat Yılmaz, Karikatürist Turan Dertli ve Karikatürist Turgut Yılmaz yaptığı yarışmada ortaokul kategorisinde ödüller şu şekilde verildi;

3. Mansiyon: Ahmet Esad Ceylan – Pendik Sezai Karakoç İmam-Hatip Ortaokulu / 7. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

2. Mansiyon: Betül Sarıkaya – Eyüpsultan Kız İmam-Hatip Ortaokulu / 7. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

1. Mansiyon: Melek Ceyda Kıvanç – Şişli Şehit Murat Demirci Ortaokulu / 7. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

Üçüncü: Gökçe Fatma Gökçe – Eyüpsultan Şehit Öğretmenler Ortaokulu / 8. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 500 TL'lik)

İkinci: Berra Pulur – Eyüpsultan Rami Ortaokulu / 7. Sınıf (Wacom Intuos Draw Mavi)

Birinci: Ayşe Gül Turan – Eyüpsultan Fatih Sultan Mehmet İmam-Hatip Ortaokulu / 7. Sınıf (Wacom Intuos Pro (S) Small Grafik Tablet)

Lise kategorisinde ise;

3. Mansiyon: Erkan Temurboğa – Sultangazi Nuri Pakdil Anadolu Lisesi / 9. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

2. Mansiyon: Merve Görgün – Eyüpsultan Rami Atatürk Anadolu Lisesi / 9. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

1. Mansiyon: Ömer Cemal Biçer – Fatih Pertevniyal Anadolu Lisesi / 9. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 200 TL'lik)

Üçüncü: Rama Aldakkak - Bağcılar Hayreddin Karaman Anadolu İmam-Hatip Lisesi / 12. Sınıf (Karikatür Çizim Seti 500 TL'lik)

İkinci: Hayati Soyören – Eyüpsultan Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi / 10. Sınıf (Wacom Intuos Draw Mavi)

Birinci: Melike Sümeyye Aysal – Bağcılar Hayreddin Karaman Anadolu İmam-Hatip Lisesi / 12. Sınıf (Wacom Intuos Pro (S) Small Grafik Tablet)

Bahariye Mevlevihanesi içerisinde yarışmaya başvuran eserlerden oluşan bir sergi de düzenlendi. Ayrıca yine yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı bir de albüm hazırlandı.