Çocuklar Kozmonot Amcalarını Çok Sevdi

Uzaya çıkan 2’nci Müslüman olma özelliğini taşıyan Suriyeli kozmonot Muhammed Fares, Ali Kuşçu Uzay Evi’nde Eyüplü çocuklarla bir kez daha buluştu. Çocukların sorularını yanıtlayan Fares, deneyimlerini Eyüplülerle paylaşmaya devam edecek.

1987 yılında Sovyetler Birliği ile Suriye arasındaki ortak bir proje kapsamında çeşitli kimyasal ve fiziksel deneyler gerçekleştirmek için uzaya çıkan ve MİR Uzay İstasyonu’nda 7 gün 23 saat kalan Muhammed Fares, yaklaşık 3 buçuk yıldır Türkiye’de yaşıyor. Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle İstanbul’da ailesi ile birlikte bulunan Fares, Eyüplü çocuklara fırsat buldukça uzaydaki deneyimlerini anlatıyor.

GAZETE VE TV’LERİN İLGİ ODAĞI

Eyüp Belediyesi’ne ait Ali Kuşçu Uzay Evi’nde çocuklarla sık sık bir araya gelen Fares, son zamanlarda gazete ve TV’lerin de ilgi odağı haline geldi. Son olarak Habertürk Gazetesi ve Kanal D Ali Kuşçu Uzay Evi’nde Suriyeli kozmonot Muhammed Fares ile röportaj gerçekleştirdi. Türkiye’de bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Fares, Türkiye’yi kendi vatanı gibi gördüğünü söyledi.

BAŞKAN AYDIN; “TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da Muhammed Fares’in Eyüplü çocuklarla buluşturmalarının önemine değinerek, “Çocuklarımıza temel anlamda, uzay ve bilimsel çalışmalarla ilgili enformasyon yapıyoruz. Uygulamalar yapıyoruz. Ali Kuşçu Uzay Evi bizim yaklaşık 8 - 9 aydır faaliyette olan bir merkezimiz. Buraya her hafta çocuklarımız geliyor ve uzmanlar eşliğinde eğitimler görüyorlar. Görseller ve temel pratik bilgiler eşliğinde. Suriyeli dostumuz Muhammed Fares de, sık sık çocuklarımızla buluşuyor, deneyimlerini onlarla paylaşıyor. Uzaya gitmiş birinin çocuklarımıza tecrübelerimi aktarmasının oldukça verimli olacağını düşünüyorum. Bundan sonra sayın Fares, inşallah daha sık çocuklarımızla buluşacak” dedi.