Çocuklara “Öfke kontrolü” Semineri

“Öfke Buzdağına Benzer, Gergin Zamanımızda Parçalara Ayrılır, Öfkeye Dönüşür...”

Eyüp Belediyesi ilçedeki çocuklar için “Öfke Kontrolü” semineri düzenledi. Seminerde öfkenin çeşitleri, kontrolü ile öfkeli anlarda yapılması gerekenler anlatıldı.

Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen seminerde, Psikolog Gülçin Demiroğlu, çocuklara çeşitli tavsiyelerde bulundu. Öfkenin bir buzdağı kütlesine benzediğini ve tüm duygularımızın, o kütlenin içinde bulunduğunu söyleyen Demiroğlu, “En gergin zamanımızda buzdağı parçalara ayrılır ve öfkeye dönüşür. Yalan söylenmesini herkes iyi karşılayamayabilir, hassaslaşabilir. Öfkeye yenik düşebiliriz” dedi.

GÜVEN YIKILMAMALI

“İletişim, hayal kırıklığı yaşatmadan kurulmalı” diyen Gülçin Demiroğlu, “Karşıdaki güven yıkılmamalı. Öfkenin şekline göre tepki de değişebilir ve şiddeti artabilir. Öfkesini bastıran korumacı bir birey bir şey yok ki gibi davranıp tartışmanın dışında kalmaya çalışsa bile kaçındığı problem çözülmez problem daha da büyür” dedi.

MANEVİYAT RAHATLATIR ÖFKEYİ DİNDİRİR

Öfkeyi ifade etmenin hareketlerle mimiklerle değil, sözsel olarak yapılması gerektiğini belirten Demiroğlu, “Bu durum beni rahatsız ediyor deyin. Karşıdaki anlamazsa öfke kontrolü kendi elimizde kendimizi rahatlatmalıyız. Fiziksel rahatlatma yürüyüş, şınav, mekik çekin, en azından yüzünüze su vurun. Bazen maneviyat bile sizin öfkenizi dindirir” tavsiyesinde bulundu.