Çocuklardaki Korkuların Temeli Öğrenme ve Rol Model

Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü ile Eyüp Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada “Anne Baba Korkuyorum Bana Sarılır mısın?’’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Psikolog Zeynep Demirbozan’ın sunumuyla yapılan seminerde, insanın doğası gereği çocukları korkudan uzak tutmanın mümkün olmadığını ancak öneriler ve eğitim metotları dikkate alınarak korkunun çocuklarda bıraktığı etkilerin en aza indirilebileceği belirtildi. Demirbozan, seminerde endişe ve korku arasındaki farkları, çocuklarda korkunun sebeplerini, kaygı ve kaygılarla mücadeleyi, endişe ve korkunun oluşumundaki süreçleri, korku bağlamında anne ve babaların söz ve davranışlarını anlatarak, çocukların yaşlarına göre yaşadığı korkuların ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini ifade etti. Korku anlarında çocuklara karşı her zamankinden daha fazla sabırlı olunması gerektiğinin üzerinde duran Zeynep Demirbozan, çocukların birçok korku ve kaygıyı, öğrenme ve rol model yoluyla aldığını vurguladı.

“PSİKOLOJİK TESTLERLE ÇÖZÜMLENEBİLİR”

“Seni dilenciye veririm, oraya gidersen öcüler yer, köpeğe yaklaşma ısırır, yaramazlık yaparsan seni bırakır giderim, susmazsan doktor sana iğne yapacak” gibi sözlerin çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını belirten Demirbozan, “Mükemmeliyetçi, yüksek başarı beklentisi olan ebeveynlerin kendi davranışlarından kaynaklanan çocuklarda oluşturdukları özgüven eksikliği zamanla kaygı ve korkulara dönüşüyor. İkincil önemli etken olan okul öncesi ve İlkokul sürecindeki öğretmenlerin davranışları ebeveynler tarafından bilinmesi gerekiyor. Otoriter bir eğitim, sevgi ve şefkat duygularının esirgenmesi, çizgi film ve filmlerden etkilenen çocuklar açık bir şekilde bunu ifade edemezler. Farklı yöntemler kullanarak neyden etkilendiği ve eksik kaldığı noktalardan kaynaklanan sorunları sorularla, küçük davranış ve psikolojik testlerle çözümlenmesi gerekir” dedi.