Cumhurbaşkanı Erdoğan SETA'da Başkanlık Sistemini Anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda (SETA) Başkanlık Sistemi panelinde önemli açıklamalarda bulundu. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da hazır bulunduğu panelde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başkanlık sistemi başarıyla uygulanan bir yönetim modelidir. Türkiye bu talebi ile bir üst lige çıkmanın hamlesini yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkanlık Sistemi Örnekleri ve Türkiye İçin Yol Haritası” isimli panele katıldı. Panelde kürsüye gelerek bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bu millet darbecilerin oyuncağı haline getirildi. Başkanlık sisteminin özelliğinde dik duruş var. Bu ülkeye dışarıdan bakan ithal edildiği günleri gördük. Şimdi bile bunlar konuşuluyor. Bu milletin gerçek sahiplerini hep küçümsediler. Bizim iktidarlarımız milletin iktidarıdır. Başkanlık sistemi başarıyla uygulanan bir yönetim modelidir. Türkiye bu talebi ile bir üst lige çıkmanın hamlesini yapıyor. Neden Türk tipi bir başkanlık sistemi olmasın? Geliştirebilecek potansiyele sahibiz. Başkanlık sistemi istikrar ve güven ortamına katkı sağlayacaktır. Başkanlık sistemine karşı çıkılmasının nedeni ilkesel değil kişiseldir. Başkanlık sistemine karşı olanlar demokrasiye olan bağlılıklarından değil darbecilere olan aşkındandır”

Panelde Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yanı sıra AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediyesi’nin bazı birim müdürleri de hazır bulundu.