Cumhurbaşkanlığından Aşure İkramı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan 7 bin kişilik aşure, Eyüp Sultan Camii Meydanı'nda dağıtıldı. Dağıtıma Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahid Küçükyılmaz da katıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından Muharrem ayı nedeniyle, İstanbul ve Ankara'da vatandaşlara aşure dağıtıldı. İstanbul'da aşure dağıtımı Eyüp Sultan Meydanı'nda gerçekleşti. Cuma namazı çıkışı 7 bin kişilik aşure, vatandaşlara ikram edildi.

Dağıtıma katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın aşuresini dağıttık. Bereketli bir günde kutlu bir beldede oldu. Aşure farklı tatların bir araya gelmesiyle oluşan geleneksel bir yiyecek. Sembolik olarak da önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Küçükyılmaz ise, “Osmanlı'da 10 Muharrem'den sonraki cuma günü aşure dağıtılıyordu. Biz de bu geleneğe hürmeten aşure dağıtımı gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Eyüp Sultan Camii ve Beştepe Millet Camii'nde aşure dağıtımın gerçekleştiriyoruz. Bizim milletimiz acılardan ders çıkarıp ve acılardan birlik beraberlik vahdet çıkarıp geleceğe yürüyen bir millet. Geçmişte yaşanmış olan acıların, Hz. Peygamber'in torunlarına reva görülmüş olan zulmün gelecekte bu ümmetin birliğine vahdedine vesile olması için gayret edeceğiz.” şeklinde konuştu.