Down Sendromlular gönüllerince eğlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü ve Eyüp Belediyesi işbirliğinde “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Etkinlikleri” çerçevesinde önemli bir organizasyona imza atıldı. Eyüp Kültür Sanat Merkezi’ndeki organizasyonda Down Sendromu ile ilgili olarak farklı konularda seminerler gerçekleştirildi. Aileleri ile birlikte etkinliğe katılan down sendromlular, engelli vatandaşların oluşturduğu İSEMX grubunun müzikleriyle de doyasıya eğlenme fırsatı buldular.

Eyüp Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Down Sendromu Derneği Başkan yardımcısı Fulya Ekmen “Doğumdan Emekliliğe Down Sendromlu Birey Olmak” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Ekmen, Down sendromunun ailelerde yaşattığı sıkıntılara ve bunların çözümü ile ilgili olarak katılımcılara bilgiler verdi. Ekmen konuşmasında, bir işe giren ve kendi ayakları üzerinde durabilen down sendromlulardan da örnekler verdi. Etkinlikte Psikolog Kadriye Özener Down Sendromlulara ve ailelilerine yönelik psikolojik destek semineri verdi. Zaman zaman ailelerin down sendromlu çocuklarla yaşıyor olmaktan bunaldıklarını anlatan Özener, “Ailelere tavsiyem kendilerine de mutlaka vakit ayırmaları. Sürekli çocukla birlikte vakit geçirmek kişiyi yıpratır ve bu durum down sendromluyu da olumsuz etkiler” dedi. Avukat Adile Ünal’ın da engellilerin yasal hakları ile ilgili bir bilgilendirme yaptığı etkinlik, engelli vatandaşların oluşturduğu İSEMX müzik grubu konseri ile devam etti. Konserde kendilerini sahneye atan down sendromlular şarkılara eşlik ederek gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.

KOÇER; “FARKINDALIK ARTMASI İÇİN SEMBOLİK GÜNLER DÜZENLİYORUZ”

Etkinlikte bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer de Eyüp Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımız için yapılan belediye çalışmalarını anlattı. Şeker Hayat ve ESER projeleri gibi önemli ve farklı projeleri hayata geçirdiklerini belirten Koçer, “Eyüp Belediyesi olarak engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Projeler üretim onları hayata geçiriyoruz. Dünya down sendromlular gününde artık onların kendilerini yalnız hissetmedikleri toplumun gerçekten özel ve güze bir parçası olduklarını hissettikleri bir ortamdayız. Allah’a şükür, gerçekten Türkiye’de çok büyük bir değişim oldu. Daha önce toplumun bir bireyi midir? Varlar mı, yoklar mı bilmediğimiz engelli kardeşlerimiz, artık kendilerine özel, kendilerini hayatın içerisinde hissedecekleri bir ortama kavuştular. Farkındalık artması için sembolik günler düzenliyoruz. Bizler de bu ortamda tanıdık. Evinde bir engelli olmayanın anlaması mümkün değil. Bir engellisi olan anne nasıl hayatı değişiyor, nasıl hayatın içerisine çakılı kalıyor ancak onlar biliyor” diye konuştu.

KÖKENEK; “ONLARA PSİKOLOJİK VE YASAL HAKLAR NOKTASINDA DESTEK VERDİK”

İBB Engelliler Müdüresi Yeliz Yıldız Kökenek, “ Biz zaten hizmetlerimizde bütün engel gruplarına farkındalık uyandırmak için birçok çalışma yapıyoruz. Seminer programlarımızda bunlardan birisidir. Bugün geniş katılımlı yaklaşık 350 kişinin katıldığı bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Onlara hem psikolojik destek semineri hem yasal haklar danışmanlığı noktasında bilgiler vermiş bulunduk” dedi. Etkinliğe, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer’in yanı sıra, İBB Engelliler Müdürü Yeliz Yıldız Kekenek, Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın eşi Tülay Aydın ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile down sendromluların aileleri katıldı.

GELECEĞİ PLANLAMA ÇALIŞTAYI YAPILACAK

25 Mart 2015 Tarihinde Eyüp Belediyesi iş birliği ve uzman paydaşlarımızın katılımıyla Bağımsız Yaşam Ve İstihdam, Hayat Boyu Eğitim, Tanı ve Tedavi başlıklarından oluşan “Down Sendromlular İçin Geleceği Planlama Çalıştayı” düzenlenecek. Down Sendromlular İçin Geleceği Planlama Çalıştayı’na, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve engelli yakınları davet edilmiştir. Bu alandaki uzmanlıkları ve deneyimleri doğrultusunda katkı sağlayacaklar.