Down Sendromlular İçin Geleceği Planlama Çalıştayı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü ve Eyüp Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Down Sendromlular İçin Geleceği Planlama Çalıştayı” Bahariye Mevlevihanesi’nde yapıldı.

Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, uzman doktorlar ve ilgili resmi kurumların katıldığı çalıştayda, Down Sendromlulara daha iyi bir gelecek sağlamak için raporlamalar yapıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu. Tanı ve Tedavi Masası, Hayat Boyu Eğitim Masası, Bağımsız Yaşam ve İstihdam Masası olarak üç ayrı dalda yürütülen çalıştay iki oturum halinde gün boyu devam etti.

Çalıştayın Tanı ve Tedavi Masası’nda doğum süreçlerine, yaşlara göre risk değerlendirmenin önemine değinilerek özellikle dil ve konuşma bozukluklarının çözümü için özel ve devlet hastanelerindeki hizmetlerin kaliteli hale gelmesi için öneriler sunuldu. Hayat Boyu Eğitim Masası’nda aile odaklı eğitim ve okul öncesi eğitimde yapılan yanlışların tekrarlanmaması için öneriler sıralanırken, down sendromluların hayata kazandırma çalışmaları üzerine yoğunlaşıldı.

Sendromu yaşayan her bireyin kendine özel sorunlarından doğan zorlukların nasıl aşılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu ve özel eğitime tabi olanların kaynaştırma aşamasında topluluğun içine tek başına bırakılmaması gerektiği ifade edildi. Bağımsız Yaşam ve İstihdam Masası’nda ise çalışmaya elverişli olan down sendromluların işe alıştırma çabaları ve çalışma yerlerinde uğradıkları iş istismarına karşı önlemler ele alındı. Okul ve iş alanlarında özel eğitim görevlilerinin bulunması gerektiğini vurgulayan çalıştay, özellikle dil ve konuşma terapistlerinin sayıca çoğaltılması gerektiğini söyledi.