Dursun Gürlek'ten “İstanbul'un Gizli Tarihi”

Yazar ve Osmanlı Tarihçisi Dursun Gürlek, Caferpaşa Kültür Merkezi’mizde düzenlenen programda “İstanbul’un Gizli Tarihi”ni anlattı.

Konuşmasında İstanbul’un 3 çeşit sahibi olduğunu vurgulayan Dursun Gürlek, bunların da; manevi, kültürel ve idari sahipler olduğunu söyledi. Gürlek sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul'un ilk sahibi onun fethedileceğini müjdeleyen Efendiler Efendisidir. İstanbul'un en önemli sahiplerinden biri de Eyüp Sultan Hazretleri’dir. Eyüp Sultan Hazretleri, Emevi döneminde Peygamberin hadisine nail olmak için İstanbul'a gelmiş ve şehit düşmüştür. Surlara yakın bir yere defnedilmeyi vasiyet etmiş ancak kabri istila sonucunda tahrip edilmiştir. Sonrasında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi esnasında Akşemsettin Hazretleri tarafından önce manada ve ardından da lahitine ulaşılarak Eyüp Sultan Hazretleri’nin kabri keşfedilmiştir."

Dursun Gürlek, programda İstanbul tarihinden örnekler vererek gençlere edebiyattan, yazma ve konuşma üslubuna kadar birçok konuda tavsiyelerde bulundu.