Ecdadın Torunları 101 Yıl Sonra Eyüp'de Buluştu

"Bu vatan için yine geliriz yine şehit oluruz"

101 yıl önce Balkanlar’dan gelip Çanakkale’de vatan için savaşan Osmanlı halkının torunları ve çocukları, Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çanakkale Buluşması’nda bir araya geldi.

101 yıl önce Balkanlar’dan gelip Çanakkale’de vatan için savaşan Osmanlı halkının torunları ve çocukları, Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çanakkale Buluşması’nda bir araya geldi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı etkinlik Eyüp Belediyesi Meydanı’nda gerçekleşti.

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı ordusunda yer alan ve Balkanlar’da yaşayan Osmanlı halkının çocukları ve torunları, Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çanakkale Buluşması programıyla buluştu. Balkanlar’dan gelen 101 kişilik grup, 2-8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Çanakkale ve Ankara’yı ziyaret edecekler. Programa mehter marşının gösterisiyle başlanırken, Eyüp halkı yoğun katılım gösterdi.

BAŞKAN AYDIN; “DEDELERİNİN SAVAŞTIĞI TOPRAKLARLA BULUŞMALARINI SAĞLADIK”

Balkanlar’dan gelen misafirlerin program kapsamında Çanakkale ve Ankara’yı da gezeceklerini söyleyen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Balkanlar’dan gelen torunlar ve çocuklar yarın da Çanakkale’de olacaklar. Bizlerde bu akşam onları İstanbul’da Eyüp’te ağırlıyoruz. Dualar ettik. Onların dedelerinin savaştığı topraklarla buluşmalarını ve ruhlarını şad etmelerini sağlayacağız. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Biz de Eyüp Belediyesi olarak bu projenin bir kenarından tuttuk. Rabbim tüm gayretlerimizi sonuçlandırır inşallah. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İLKLER HER ZAMAN İZ BIRAKIR”

Proje koordinatörü Feridun Cesur, “101 şehit ve gazi yakınının Türkiye’ye gelmesi üzgünüz ki, 101 yıl sonra oldu. Ama sevinçliyiz ki, Eyüp Belediye Başkanımız Remzi Aydın ve ekibi ilk defa görüşmemizde bizi kabul etti. Projemizi anlattıktan sonra biz size destek vereceğiz dediler. Bu anlamda Başkanımız Remzi Aydın’a çok minnettarız. İlkler her zaman iz bırakır, Eyüp Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

"BU VATAN İÇİN YİNE GELİR YİNE ŞEHİT OLURUZ"

Kosova Prizrenli İsmail Kazaz Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirterek, "İyi ki bir gazi torunuyum iyi ki onun ismini taşıyorum. Bizim burada olmamıza vesile olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Balkanlardan gelen bir başka şehit torunu Şener Bilali ise, "Yoğun bir duygu yaşıyoruz şu anda. Herşey hilal için. Allah göstermesin tekrar bir savaş olsa tekrar gelir yine şehit oluruz, çünkü herşey bu vatan için” diye konuştu.

Konuşmaların ardından vatandaşlara meydana kurulan masalarda etli pilav ve ayran ikramında bulunuldu.