Eyüpsultan Belediyesi, Simurg Yaygın Eğitim Programı, evde değerler eğitimi, gençlik merkezi, bilgievi

Eyüpsultan Belediyesi Simurg Yaygın Eğitim Programı, Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri büyük ilgi görüyor.

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; sadece çocuk, gençlik eğitimlerinin değil, lisansüstü öğrencilerine ve velilere yönelik etkinliklerin de yapıldığı Simurg Eğitim Programı'nda yeni dönemde de bir çok atölye çalışması, turnuva, etkinlik düzenlenecek.

EVDE DEĞERLER EĞİTİMİ (EDE) İLE YAVRULARIMIZIN EĞİTİMİNE İLKÖĞRENİMLE BAŞLIYORUZ

Ev okulları, Simurg Yaygın Eğitim Programı'nın ilk uygulama aşaması olarak kurgulandı. Ev okullarımızın öncelikli amacı “değerler eğitimidir”.

EDE ile çocuklara temel dini bilgiler, iyi ahlak, uyum fedakarlık, görgü kuralları, yardımseverlik gibi eğitimler veriliyor; akıl oyunları, el işi çalışmaları ve gezilerle de sosyalleşmelerine destek olunuyor.

Eğitimler, ev ortamlarında, yaşa göre oluşturulan gruplarla, görevli eğitimciler tarafından düzenleniyor. Ev okullarında gruplar en az 5 en fazla 10 kişiden oluşuyor. Program her hafta bir öğrencinin evinde gerçekleşiyor. 4,5 yılda 130 farklı grupta 906 öğrenciye eğitim verildi.

BİLGİ EVLERİNDE EĞLENEREK DERS İŞLENİYOR

Yeni nesil bilgi evleri olarak tasarlanan Simurg Bilgi Evleri, 10 – 14 yaş arası çocuklara hitap eden genel merkezlerden oluşuyor. Teorik bilgiyi ve beden gelişimini destekleyecek eğitimlerin verildiği Bilgi Evleri, bilgiyi hayattaki karşılığıyla sentezleyerek öğrencilerimizle paylaşıyor.

Bilgi Evleri'nde, okul ve sınav başarısını artırmaya yönelik destekleyici eğitimler veriliyor.

11 yeni nesil bilgi evi, 28 mahallemizde 10 – 14 yaş arasındaki çocuklarımızın ilgi alanlarına göre tasarlanmış 46 atöye eğitimiyle yeni nesil hizmetler sunuyor. 4.5 yılda Bilgi Evleri'mizde 10.729 öğrenci eğitim aldı.

BİLGİ EVLERİMİZ;

1.Akşemsettin Bilgi Evi

2.Alibeyköy Bilgi Evi

3.Düğmeciler Bilgi Evi

4.Karadolap Bilgi Evi

5.Kemerburgaz Bilgi Evi

6.Nişanca Bilgi Evi

7.Pirinççi Bilgi Evi

8.Silahtarağa Bilgi Evi

9.Şehit Musa Özalkan Rami Bilgi Evi

10.Yeşilpınar Bilgi Evi

11.Güzeltepe Bilgi Evi

GENÇLİK MERKEZLERİ'MİZDE 20 FARKLI PROGRAM UYGULANIYOR

Simurg Gençlik Merkezleri, mevcut Gençlik Merkezi modelinin yaygın eğitim projesi ile aldığı yeni biçim. Eyüpsultan Belediyesi'nin ortaya koyduğu Yaygın Eğitim Programı çerçevesinde 15 – 19 yaş arası gençlerimize yönelik uygulanıyor.

Simurg Gençlik Merkezleri,Gençlerimizin enerjisini yeteneğini esas alıyor. Onlara herhangi kişilik dikte etmeden, kişiliklerini bulmaya yönlendirmek amacıyla hizmet veriyor. Gençlik merkezlerimizde 20 farklı program uygulanıyor.

Yeni bir anlayışla yapılandırılan Gençlik Merkezlerimiz, nitelikli kültür sanat faaliyetleriyle de gençlerimizin hayatını zarafetle süslemeye devam ediyor. 4.5 yılda Gençlik Merkezleri'mizde 4.025 öğrenci eğitim aldı.

GENÇLİK MERKEZLERİMİZ

1.Eyüpsultan Gençlik Merkezi

2.Yeşilpınar Gençlik Merkezi

3.Güzeltepe Gençlik Merkezi

4.Pirinççi Gençlik Merkezi

GENÇ AKADEMİ'YLE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ UZMANLAŞIYOR

Simurg Genç Akademi, öğrenimini Eyüpsultan'da gören veya ikamet eden üniversite öğrencileri için geliştirilmiş özel bir birim. Bu birim, üniversite öğrencilerimize uzmanlaşacakları alanın dışında yeni perspektifler kazandırmayı amaçlıyor.

Genç akademi programında liderlik okulu, felsefe, şehir tarihi eğitimi, sosyal medya yönetimi, ekonomi, iktisat, dinler tarihi, fotoğrafçılık gibi temel eğitimler bulunuyor. Genç Akademi'de 8 farklı atölyede şimdiye kadar 694 öğrenci eğitim aldı.

TÜRKİYE'DE BELEDİYELER ARASINDA BİR İLK: SİMURG DİL EVİ

Simurg Dil Evi'nde yabancı öğretmen ile uygulamalı eğitimler gerçekleştirilerek; çocukların en kolay yoldan yabancı dil öğrenmesi sağlanıyor. Haftanın altı günü açık olan Simurg Dil Evi'ne öğrenciler iki gün gelerek 5 saatlik bir eğitim alıyorlar.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim aldığı dil evinde kalem ve defterden uzak dört duvara sığmayacak bir eğitim modeli benimseniyor.

Konuşabilecekleri, tartışabilecekleri ve müzakere edebilecekleri bir ortamda pratik yapan öğrenciler aynı zamanda konuştukları konular üzerine eğlenceli oyunlar oynayıp, karaoke yaparak ve filmler izleyerek İngilizcelerini geliştiriyorlar.