Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüpsultan'da Gündem programı, Engelli çocuklar, yurt

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, engelli çocuklarımıza yurt yapılması gündeme geldi.

Konuyla alakalı bilgi vermeden önce gençlere verilen önemden söz eden Başkan Remzi Aydın, şöyle konuştu;

"Bizim belediye olarak ve belediye başkanı olarak bu konuya bakış açımız belli. Defaatle ifade ediyorum biz hep baştan beri, adaylık sürecinden beri göreve geldikten sonra da ve şuan da da hep şunu söyledik; çocuklara, gençlere, eğitime, kültüre, sanata, spora özel önem vereceğiz demiştik.

Ve bu konuda çok ciddi kaynaklar ayırıyoruz. Çok ciddi projeler geliştiriyoruz ve geliştirdik. Bir Simurg Yaygın Eğitim modelimiz bugün Türkiye'de bir numara oldu.

4 bin civarındaki çocuğumuz ve gencimiz bizim bilgi evlerimizde ücretsiz olarak eğitim görüyorlar ve çok mutlular. Çok geliştiriyorlar kendilerini ve inanılmaz verimli geçiyor bu süreçler.

Spor konusunda gerçekten ilçemiz bana göre İstanbul'un en iyi ilçelerinden birisi haline geldi. Sportif başarılar, sportif yarışmalar, sportif rekabet gerçekten üst düzeylere geldi. Kültürel çalışmalar hakeza...

İşte biz bütün bunları çok yönlü amaçlarla yapmaya çalışıyoruz. En başta bu çalışmaları yapan, bu çalışmalarla ilgilenen gençlerimiz ve çocuklarımız enerjilerini harcamış oluyorlar. Dolayısıyla tehlikeli mecralara yönelme riski kalmıyor. Bedensel gelişimleri olumlu yönde gelişiyor. Ruhsal gelişimleri olumlu olarak gelişiyor.

"HER ÇOCUK BU KADAR ŞANSLI DEĞİL"

Dolayısıyla tüm yönlerden baktığımızda gençlerimizin ve çocuklarımızın zararlı alışkanlıklarla muhatap olması, bunlarla hemhal olma ihtimali neredeyse sıfır. İşte bunları bildiğimiz için biz sürekli genler, çocuklar, eğitim, spor, kültür çalışmaları üzerine basa basa bunların üstünde duruyoruz.

Gerçekten şunu söyleyebilirim ki bizim yaygın eğitimimizden geçen hiç bir çocuk böyle alışkanlıklarla asla muhatap olmuyor ve telaffuz dahi etmiyor. Tabi her çocuk bu anlamda şanslı değil maalesef...

Bu tarz kötü alışkanlıkları olan çocuklarımız oluyor. Bunlarla ilgili tabi tıbbı çalışmalar yapıyoruz. Hastanelere ve rehabilitasyon merkezlerine yönlendiriyoruz, takip ediyoruz. Sosyal destek müdürlüğümüz kanalıyla bunları elimizden geldiği kadar gidermeye çalışıyoruz.

"ÇOCUĞUN KABİLİYETİ NEYE İSE ONA YÖNLENDİRİYORUZ"

Bazı STK’lar ile işbirliği yapıyoruz. Onların bu tarz programlarına destek oluyoruz. Bu şekilde çocuklarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Ama esas itibariyle ben mesela çocukluğumda hiç sigara içmedim. Kötü alışkanlıklarla muhatap olmadım. Neden? Çünkü sporla uğraştığım için, sosyal ve kültürel etkinliklerle çok bolca uğraştığım için kötü alışkanlıklara ilgi duymadım.

Bu şekilde aslında kendimi korumuş oldum farkında olmadan. Dolayısıyla yaşadığım bu tecrübeyi çocuklara da aktarmak istiyorum. Onları sporla, kültürel faaliyetlerle, sosyal faaliyetlerle, ne olursa olsun....

Çocuk ne istiyorsa, kabiliyeti yeteneği neye karşı varsa o konuda müdahale etmiyoruz. Biz onu desteklemeye, önünü açmaya çalışıyoruz. Bu temel çözüm ve radikal çözüm budur diye düşünüyoruz. Ve bu minvalde de yürüyoruz inşallah.

ESTAM ile tarihimizi ve şehrimizi koruyoruz, Simurg projemiz ile de çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi koruyoruz.

"ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ İÇİN YURT ÇALIŞMAMIZ VAR"

Engelli çocuklarımız için bir yurt çalışmasının olduğunu müjdeleyen Başkan Remzi Aydın, şu bilgileri verdi;

"Engelli kardeşlerimiz için yurt çalışmamız var. Ailelerin gerçekten bir gün dahi olsa engelli çocuklarını bırakarak acil, önemli ve zaruri işlerini görmek anlamında ihtiyaçları oluyor.

Bırakacakları kimseleri olmuyor. Kimseye emanet edemiyorlar, güvenemiyorlar. Dolayısıyla çok hayati işleri bile yapamıyorlar.

Bu konuda Emniyettepede otistik çocuklar okulumuz çok sıkışık, nadir ihtiyaç durumlarında yardımcı oluyor. Ancak tabi yetmiyor. Biz de inşallah Eyüpsultan belediyesi olarak bu konuda bir proje geliştireceğiz"