Ergen Velisi Olmak

Alibeyköy Simurg Bilgi Evi’nde düzenlenen ‘’Ergen Velisi Olmak’’ isimli programa konuşmacı olarak Klinik Psikolog Aydoğan Arı katıldı. Arı, Eyüplü ailelere ergenlik hakkında bilgiler vererek, asıl eğitim çok ufak yaşlarda başladığı gerçeğinin altını çizdi.

“Ergenlik süresinde çocukların gelişim sürecine nasıl bir tepki alacağız ve nasıl bir yol izleyeceğiz?” sorularının üzerinde duran Aydoğan Arı, çocukların bu dönemlerinde her şeyi takip ederek asıl eksiğin ne olduğunun bulunması ve ona göre bir yol haritası çizilmesi gerektiğini belirtti.

“Bundan öncesinde toplumdaki temel bilinçlenme düzeyini artırmamız gerekiyor” diye konuşan Arı, şöyle devam etti: “Bir çocuğun gelişim sürecini sadece ergenlik olarak düşünmek yanlış olur. Çocuğun doğduğundan itibaren annenin verdiği eğitim gelecekte yapacağı işe bile sebep olur. Üniversite seçme sınavları son bir yılda yapılan çalışma ile kazanılamaz. Annesinin çocuğa gösterdiği sevgi dahil bu sınavlarda etkilidir ve çocukların gelişimi ergenliğe kadar yavaşlayarak devam eder. Ergenlikte ise birden çok hızlı bir artış göstererek pik yapar. İnsanın yol ayrımı ergenlik dönemidir”