Ergenlik Sizin Eve Uğradı mı?

Eyüp Belediyesi’nin Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlediği seminerler ilgi odağı oluyor. Özellikle aile içi eğitim ve iletişim sorunları konusunda düzenlenen etkinliklere Eyüplü hanımlar büyük ilgi gösteriyor.

Merkez’de 14 Ocak Çarşamba günü düzenlenen “Ergenlik Sizin Eve Uğradı mı?” konulu seminerde, Psikolog Elçin Demiroğlu bilgiler verdi.

Demiroğlu, ergenlik döneminde çocukların ebeveyne karşı tutumlarında farklılıklar oluştuğunu belirterek, “Bu süreçte anne-babada kusur bulma ve onları eleştirme davranışları gözlemlenir. Her iki tarafta da hoşnutsuzluk belirtileri başlayıp, karşılıklı yabancılaşma duyguları daha önce var olan sevgiyi gizleyebilir. Çocuklarda iç ve dış, psikolojik ve fizyolojik değişiklikler bu çağda meydana gelir. Ergenlik çağındaki genç kişisel, sosyal, kültürel ve geleceğe dönük gelişimle ilgili sorunlarla karşı karşıyadır.” dedi.

Seminere katılan hanımların konuyla ilgili sorularını da cevaplandıran Psikolog Elçin Demiroğlu, ergen genci tanımak için bu dönemdeki değişim süreçlerini, davranışlarını ve seçimlerini anlayabilme, sağlıklı anne-baba tutumlarını geliştirme konularında da bilgiler verdi.