Eyüpsultan Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi, ESER, Barbaros Yıldırım, EKPSS

Eyüpsultan Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi ESER'in parlak öğrencisi Barbaros Yıldırım, EKPSS sınavından 95 puan alarak hem ailesini, hem ESER'i hem de tüm Eyüpsultanlıları gururlandırdı.

Dahi otizm problemi ile ESER'e başlayan Barbaros Yıldırım, 6 yıl içerisinde ESER'in alanında uzman öğretmenleri ile kendisini o kadar iyi geliştirdi ki, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavından 95 puan aldı.

Başarısını kutlamak üzere bir araya geldiğimiz Barbaros ve annesi Hacer Yıldırım ile kısa bir röportaj yaptık.

İşte çalışkan öğrencimiz Barbaros'un hikayesi;

-Sizi biraz tanımak ve Barbaros'u en yakınından, annesinden dinlemek isteriz...

Ben Hacer Yıldırım, 48 yaşındayım. İki oğlum var. Barbaros ilk oğlum. Barbaros doğduktan sonra bir çok şehirde bulunduk. 8 senedir İstanbul'da ikamet ediyoruz.

Bize biraz Barbaros'tan bahsedebilir misiniz? Barbaros'un özel durumunu ne zaman fark ettiniz ve o süreçten sonra bugüne neler yaşadınız?

Barbaros sizin de dediğiniz gibi özen ve nebi şahsına münhasır bir çocuk. Dahi otizm denilen bir problemi var. Biz bu durumu Barbaros daha 3.5 yaşındayken fark ettik.

3.5 yaşındaydı ancak konuşamıyordu. Neden konuşmuyor diye Çapa Tıp Fakültesine götürdük orda profesörler otizm teşhisi koydu. Aynı zamanda obsesif problemleri de vardı.

Bir süre incelemeye aldılar iki yıl özel eğitim aldık ve bu sürenin sonunda Barbaros konuşmaya başladı. Anca fark edemediğimiz şey Barbaros sadece konuşamıyordu, ancak öğrenebiliyordu.

5 yaşından sora kendi kendine okumayı öğrendi, gazete okuyordu. Okula gittiğinde öğretmeni bile şaşırdı bütün fişleri okuyordu. Banka isimlerinden deterjan isimlerine kadar her şeyi öğrenmiş, kendisi öğrenmenin bir yolunu bulmuş.

Ortaokulun sonlarına doğru yavaş yavaş akran zorbalığı denen şey başladı. Arkadaşları onu anlamama onunla alay etme gibi sıkıntı çıkarmaya başladılar.

Liseye kadar bir şekilde ilerledik ancak Barbaros'un son noktası lise 1'de yaşadığı arkadaşlarından kaynaklı problemleri oldu. Bütün her şeyi bıraktı kendisini kapattı. 10 yıl boyunca Barbaros dünyaya küstü.

Biz bu sürede ona hep sevgiyle yaklaştık. Zor oldu ama aştık. Açık liseye gitme kararı aldı onu her zaman destekledik. Bu şekilde liseden de mezun oldu.

Barbaros ne zaman ESER ile tanıştı? Eser'den sonra hayatında neler değişti?

10 yıllık içe kapanma sürecenin sonlarına doğru biz Eyüpsultan'a yerleştik. Barbaros için ne yapabilirim diye düşünürken aklıma belediyeye giderik yardım istemek geldi. Çok şükür bizimle öyle ilgilendiler ki...

İlk başladığımız da Eser henüz yoktu. 2 yıl boyunca belediyenin engelliler için açmış olduğu beceri kurslarına gittik. O dönem de Barbaros'ta değişim başladı.

2 sene sonra Başkanımız Remzi Aydın sağ olsun Eser'in kurulmasını sağladı. Ve Barbaros için Eser bir dönüm noktasıydı.

Barbaros ESER ile sosyalleşmeye başladı. Yeni arkadaşlıklar kurdu. Öğretmenleri o kadar ilgili ve şefkatli ki...

Barbaros'u hem sevdiler, hem de onun ne kadar değerli olduğunu gösterdiler.

Böylece Barbaros'un bir yeteneğini de keşfetmiş olduk...

Barbaros'un müziğe yatkınlığı varmış. Burada her geçen gün kendisini geliştiriyor. Eser'e geleceği günün akşamında heyecandan uyuyamıyor. Burada Barbaros'ta dahil olmak üzere bütün çocuklarımız çok mutlu.

Biraz da Barbaros'un EKPSS başarısından bahsedelim... Zor bir süreçten geçmesine rağmen böyle bir başarı taktiri hak ediyor. Siz neler hissediyorsunuz?

Oğlumla gurur duyuyorum. Ben ona hep inandım. En zor zamanda bile Barbaros'a olan inancımı hiç kaybetmedim. Bu sınavı başarıyla geçeceğini biliyordum. Ancan 95 puan gibi yüksek bir nota inanın ben de şaşırdım...

Barbaros'un dahi otizm probleminin olması, okuduğu her şeyi aklında tutması, öğrendiği bir bilgiyi yıllar sonra bile anında hatırlaması onun bu sınavda şansı oldu.

Ezber yeteneği gerçekten çok güçlü. Okuduğu her şeyi beynine alıyor ve hiçbir şekilde unutmuyor. 81 ilin ilçeleri mesela, hepsini ezbere biliyor. Doğum tarihine göre kişilik analizi yapabiliyor.

Yani 365 günü aklında tutuyor. İlgisini çeken ve dikkatle okuduğu önemli şahısların hayatını da öyle...

En büyük hayali kütüphane'de çalışmak. Umarım EKSS puanı ile dilediği işe yerleşebilir. Bizim bu hayali kurabilmemize vesile olan başkanımız Remzi Aydın'a binlerce kez teşekkür ediyorum.

Eşi Tülay Aydın hanımefendiye de öyle, kendisi evimizi ziyaret etti, Barbaros'la çok ilgilendi. Allah razı olsun...

Engelli çocuğu olan ailelere tecrübelerinizden yola çıkarak bir kaç cümle söylemek ister misiniz?

Öncelikle çocuğunuzun engelli olduğunu kabul edin. Bu bir eksiklik veya suç değil. Sevginizi ve inancınızı asla esirgemeyin. Zorlamayın, kendi içine kapanmasına izin vermeyin.

Ebeveynleri bu özel çocuklarımızı nasıl yönlendirirse onlar o şekilde yaşayacak. Biliyorum özel eğitimler ne yazık ki pahalı. Ancak bu bir engel değil. Bizim gibi belediyelerin bu tarz eğitimlerinden faydalanabilirler.

Özellikle Eyüpsultan ve çevresinde yaşayan ailelere seslenmek istiyorum. ESER'e mutlaka gelin. Çocuğunuzdaki değişime ve iyileşmeye inanamayacaksınız.