ESTAM Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi

ESTAM koordinatörlük binasında, Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) uygulama koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Eyüpsultan Tarihi Alan Koordinasyonunun sağlanması, Eyüpsultan Meydanının tek elden yönetilmesi ve ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan tematik çalışma gruplarının oluşturulması üzerine gerçekleştirilen toplantıya, Eyüpsultan Belediye Başkan Remzi Aydın, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Hüseyin Tok, Eyüpsultan İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Ergül Çetin, Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Muhammed Atak, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer ve Cem Kurt, Türbeler Müzesi Müdür Yardımcısı Ekrem Aytar, Eyüpsultan İlçe Müftülüğünden Ersoy Koyuncu, İstanbul Avrupa Yakası Mezarlıklar Müdürü Hüseyin Mor, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Nurcan Sefer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından İhsan İlze katıldı.

ESTAM koordinatörlük binasında gerçekleştirilen toplantıda daha önce oluşturulan Eyüpsultan Tarihi Merkez alanı yönetim yönergesinin yeni maddelerle güncellenmesine karar verildi.

ESTAM nedir?

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi; Eyüpsultan Tarihi Merkez ilçesinde bulunan eşsiz eserlerimizin restorasyonundan, yolların yayalaştırılmasına; yeni otoparklardan, gezi rotalamalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar 67 ayrı projenin yürütüldüğü çok kapsamlı bir ihya ve gelişim programıdır.

Kısa adı ESTAM olan proje Eyüpsultan’ın 2023 Vizyonu olma özelliğini taşıyor. Projenin tüm unsurları tamamlandığında Eyüp Sultan Meydanı’nın Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek.