ESTAM rehberliği için sınav yapıldı

Eyüp Sultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi kapsamında, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Rehberler Odası'nın (İRO) katkılarıyla sürdürülen Eyüp Sultan Tarihi Merkez Rehberliği ve Rehberlikte Uzmanlaşma Eğitimleri sona erdi.

Eğitimlerin ardından rehberler, Kültür Turizm Bakanlığı denetiminde, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) onayıyla, İstanbul Rehberler Odası (İRO) tarafından “Eyüp Belediye Başkanlığı ESTAM Rehberliği Rehberlikte Uzmanlaşma Eğitim Programı” sınavına tabi tutuldu.

Sınav; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eyüp Belediye Başkanlığı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TUREB ve İRO temsilcileri gözetiminde gerçekleşti.

Sınavda; Eyüp Sultan'ın tarihi, kültürel değerleri, hazırlanılan Eyüp Sultan rotaları, dini yapılar, tarihi ve turistik mekanları ile ilgili sorular soruldu. Sınav sonrasında rehberlerin sınav kağıtları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eyüp Belediye Başkanlığı ve İRO temsilcilerinden oluşan sınav yeterlilik komisyonu tarafından değerlendirmeye alınacak.

Sınav sonunda 100 üzerinden 75 puan alan rehberler Eyüp Uzmanı olarak sertifika almaya hak kazanacak. Sertifikalarını alan rehberlerle birlikte ESTAM projesi kapsamında çalışmalar yapılacak.