ESTAM, Eyüpsultan Tarihi Merkez, Fahri Korutürk Caddesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın ödüllü projesi ESTAM (Eyüpsultan Tarihi Merkez) kapsamında, Fahri Korutürk Caddesi'nde alt ve üst yapı çalışmaları ile zemin döşemelerinin tamamlanmasının ardından kent mobilyaları da caddeye yerleştirildi.

Eyüpsultan Postasında yer alan habere göre; tarihi dokuya uygun olarak tasarlanan kent mobilyaları ve yeni aydınlatma elemanlarının da yerleştirilmesi ile cadde daha modern ve estetik bir görünüme kavuştu.

İSKİ'nin kanalizasyon çalışmasıyla sürekli şikayet konusu olan kötü koku, su taşkınları gibi sorunlar giderilirken, BEDAŞ, İGDAŞ ve Türk Telekom da alt yapı çalışmalarını tamamladı.

BAŞKAN REMZİ AYDIN: CADDEMİZDE 60 YIL DOKUNULMAYACAK, KALICI BİR ESER ORTAYA KOYDUK

Fahri Korutürk Caddesi'ndeki tüm süreci yakından takip eden Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, caddede bir daha dokunulmayacak şekilde çalışmalar yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bütün altyapı sıfırdan yenilendi. Dolayısıyla bu altyapının tamir bakım ve onarımı gerekmeyecek. Ama ola ki gerekti, çok istisnai bir durum oldu, o zaman da uygulanan yöntemden dolayı belli mesafeler arası konulan kapaklı şaftlardan girilerek arıza-bakım ve onarım işlemleri yapılacak.

Dolayısıyla taşları kırmak gibi bir şey olmayacak. Hem imalat süreçleri hem de bu imalatın gerekliliği bunu gösteriyor. Fahri Korutürk’te en az 60-70 yıl bir daha dokunulmayacak şekilde, çok kalıcı bir eser ortaya koyduk.”

Çalışmalar sayesinde tarihi merkezin güzelliği gün yüzüne çıkarken Fahri Korütürk Caddesi esnafı da yapılan çalışmalardan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştular:

“Caddede yapılan yenileme çalışmaları bizlerin olduğu kadar, ilçeyi ziyarete gelen misafirlerin memnuniyeti ve daha konforlu bir ortamda ağırlanmaları açısından da büyük önem taşıyor. Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Caddemiz güzel ve kaliteli bir görünüme kavuştu.”

CADDEMİZ AVRUPAİ BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU”

Necip Yalçınkaya:

“Fahri Korutürk Caddemizde güzel bir değişim oldu. Yapılan çalışmadan memnunuz. Yeni aydınlatma elemanları kondu, daha öncekiler kendini bile aydınlatmıyordu. Eski yoldaki taşlar, peynir gibi dağılıyordu, dayanmıyordu. İnanın bir ekip kurulmuştu sürekli olarak o taşları tamir ediyorlardı. Şimdi döşenen taşlar çok daha sağlam ve dayanıklı, ben en az elli senenin üzerinde gideceğini düşünüyorum. Caddemiz Avrupai bir görünüme kavuştu. Bence caddenin tek eksiği dış cephelerdeki görüntü kirliliği. Biz de esnaf olarak bu konuda Belediyemize destek olursak caddemiz daha güzel ve kaliteli bir görünüme kavuşacaktır.”

İsmail Üngör:

“Caddemiz yenileme çalışmalarıyla gayet güzel oldu. Özellikle yoğun yağmur sonrası dükkanlarımızı su basardı. Şimdiye kadar birkaç kuvvetli yağış atlattık ama çok şükür bir sıkıntıyla karşılaşmadık Önceden Caddemizde kötü bir koku olurdu o koku da artık kalmadı. Aydınlatma elemanlarıyla, kent mobilyalarıyla da cadde daha modern bir görünüme kavuştu."

Ömer Durdu:

“Belediyemiz Caddemizde çok güzel bir çalışma yaptı. Bir kere alt yapı sorunları ortadan kalktı. Önceden su taşkınları gibi sorunlar yaşardık şimdi ortaya yapılan direnaj sistemiyle yağmur yağdığında su birikmesi olmuyor. Yine zemin döşemelerinde kaliteli ve uzun ömürli bir malzeme kullanıldı. Ben uzun yıllar caddemizde bir kazı çalışması olacağını düşünmüyorum. Eyüpsultanımızın o tarihi dokusuna uygun konulan aydınlatma elemanları ile caddemizde özellikle geceleri çok güzel bir görüntü oluşuyor. Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Ahmet Muti:

“Caddemiz eskiye nazaran daha sağlam oldu. Önceden alt yapıdan dolayı büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Dükkanlarımızın önüne su girmesin diye çuvallar koyuyorduk. Şimdi birkaç gün şiddetli yağmur yağmasına rağmen böyle bir sıkıntı yaşamadık. Zemin kaplaması da çok iyi oldu önceden kışın çamur yazın da toz oluyordu. İnsanlar caddede artık daha rahat yürüyebiliyorlar. Yine aydınlatma elemanları ve kent mobilyalarıyla da caddemiz güzel ve estetik bir görünüme kavuştu.”

Halit Durdu:

“Caddenin alt yapısı olsun, zemin kaplamaları olsun şu ana kadar yapılanlar arasında en güzeli diyebilirim. Bundan daha sağlamını görmedik, bu zirve oldu diyebilirim. Kaliteli bir çalışma oldu. Özellikle iki üç defa sert yağmurlar oldu ve su taşkınları konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Aydınlatma elemanları, kent mobilyalarıyla da tarihi bütünlük sağlanmış oldu. Sadece trafik akışıyla ilgili bazı sıkıntıların olduğunu düşünüyorum, o da zaman içinde halledilecektir.”