EYSAM Akademik Buluşmaları devam ediyor

Eyüpsultan Belediyesi Strateji Müdürlüğü bünyesindeki Eyüpsultan Araştırmaları Merkezi'nin (EYSAM) düzenlediği EYSAM Sohbetleri ve EYSAM Akademik Buluşmalarının üçüncüsü gerçekleşti.

Her ay periyodik olarak düzenlenen buluşmalarda Eyüpsultan’ın tarihi ve kültürel mirası, ilçemiz üzerine yapılan akademik çalışmalar ve ilçemizin sorunları konuşuluyor, sorunlara çözüm aranıyor.

MURAT SEVİNDİK: TARİHSEL DOKUYU KORUMAYA YÖNELİK İYİLEŞTİRMELER GELİŞTİ

EYSAM binasında gerçekleşen bu haftaki toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir ve Bölge Planlama Müdürlüğünde görev yapmakta olan Bahri Murat Sevindik, "Koruma Planı Bulunan Kentsel Sit Dokularında Fizikî Mekân Değişimi- Eyüp Örneği" isimli tezini sundu.

Eyüpsultan'a ait geçmiş yıllara ait saha çalışmaları ve planlamalar ışığında gözlenen değişimleri, ilçemizin dokusunda meydana gelen farklılaşmaları ve mevcut durumu anlattı.

Önce ilçemizin şehircilik alanındaki dokusunu anlamamız gerektiğini, ilerleyen yıllar içinde metropol yaşamının sebep olduğu sorunlar olduğunu ifade eden Sevindik, tarihsel dokuyu korumaya yönelik iyileştirmelerin ve toplumsal bir duyarlılığın da geliştiğini vurguladı.

Soru cevap bölümüyle sonlanan programın ardından katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.